Serebral palsi tanılı hastalarda pediatrik denge skalası ve kantitatif denge parametrelerinin değerlendirilmesi
Assessment of pediatric balance scale and quantitative balance parameters in cerebral palsy
  1. Tez No: 520516
  2. Yazar: DUYGU GİZEM KARALİ BİNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAYHAN, PROF. DR. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bağımsız, desteksiz ambule olan spastik serebral palsi (SP) tanılı hastalarda fonksiyonel denge testi ile statik ve dinamik hareketlerde postüral stabilite arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Yöntem: 4 – 16 yaşlarında, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) seviyesi I ve II olan, 41 SP tanılı hasta ve yaşları eşleştirilmiş 41 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Fonksiyonel denge Pediatrik Denge Ölçeği (PDÖ) ile, statik ve dinamik aktivitelerde postüral stabilite ise NeuroCom Balance MasterÒ cihazında Modifiye Klinik Denge Duysal İnteraksiyon testi (mCTSIB), karşıdan karşıya yürüme, tek ayak üzerinde durma, parmak ucu – topuk ucu yürüme, adım at – hızlı dön ve stabilite sınırları testleriyle değerlendirildi. Bulgular: Kontrol grubunda fonksiyonel denge, statik ve dinamik postüral stabilite SP grubuna kıyasla daha iyi saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the relationship between functional balance test and postural stability in static and dynamic movements in ambulatory spastic cerebral palsy (CP) patients. Material and Methods: Forty-one CP patients aged 4 to 16 years, Gross Motor Function Classification System (GMFCS) level I and II and forty-one age matched healthy children were included in the study. Functional balance was assessed with Pediatric Balance Scale (PDS). Postural stability in static and dynamic tasks were evaluated by NeuroCom Balance MasterÒ device with Modified Clinical Balance Interaction (mCTSIB), walk across, tandem walk, unilateral stance, step-quick turn and limits of stability tests. Results: Functional stability, static and dynamic postural stability were significantly better in control group.