Güç sistemlerinde ferrorezonans olayı
- Tez No: 5212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN TARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
- I _ ÖZET Bu çalışmada ferrorezonans kuramı tanıtılarak, ferrorezonansın güç sistemleri üzerindeki etkileri açık lanmaya çalışılmıştır. ı Tezin giriş kısmında konunun daha iyi anlaşılabil mesi için enerji iletim sistemi ve elemanları tanıtılmış- tır. Tezin ileri bölümünde ise mağnetik doyma sonunda meydana gelen ^ferrorezonans olayı ve ferrorezonans dev releri açıklanmıştır. Son bölümde ise güç sistemlerindeki ferrorezonans olayı ayrıntılı olarak incelenmiş ve çözüm yöntemleri hakkında açıklamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
- II - SUMMARY. In this study, the purpose was to define ferroreson - ance ana to explain its effects on power systems. In the introduction and explanation of energy trans mission systems and its elements is given so that the study can "be better understood. i Later, in the study the topic of ferroresonance and result of magnetic saturation and ferroresonance circuits are explained., In the last part, ferroresonance in power system is explained in detail and further information is given on different methods to. overcome this problem.