Matris dönüştürücülerin modellenmesi ve simülasyonu
Modeling and simulaton of matrix converters
- Tez No: 521237
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, matris dönüştürücülerin R-L yükü ve asenkron motorun kapalı çevrim hız kontrolü benzetimini gerçekleştirmek ve bu tür uygulamalarda kullanılabilirliğini kanıtlamaktır. İlk önce, matris dönüştürücülerin tarihçesi, anahtar yapısı, filtre devreleri, koruma devreleri ve komutasyon yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, modülasyon yöntemlerine giriş yapılmıştır. Alesina ve Venturini, uzay vektörü darbe genişlik modülasyonu hakkında bilgiler verilmiştir. Benzetimde kullanılan uzay vektörü darbe genişlik modülasyonu yöntemi ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Benzetimde uygulanabilirliği ve anlaşılabilirliği kolay olduğundan anahtarlama sürelerinin hesabında dolaylı uzay vektörü darbe genişlik modülasyonu yöntemi kullanılmıştır. R-L yük ve asenkron motor hız kontrolü benzetimleri, MATLAB/Simulink yazılımı ile modellenmiştir ve kullanılan bloklar açıklanmıştır. Benzetim sonucunda matris dönüştürücülerin bu tür uygulamalarda kullanılabilirliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to achieve simulation of matrix converters with R-L load and closed loop speed control of induction motor and to provide usability in such applications. First of all, it's informed about history, filter and protection circuits, comutation strategies of matrix converters. In second chapter, it's entered to modulation strategies. It's given information about Alesina-Venturini and space vector modulation strategies. Space vector modulation strategy which is used in simulation is explained very detailed. It's used indirect space vextor modulation strategy to calculate switching times because of understandable and applicable in the simulation. Simulation of R-L load and speed control of induction motor is modelled by MATLAB/Simulink and explained Simulink blocks which is used in simulation. As a result of simulation, it's proved usability of matrix converters in such applications.