Düzlem çerçeve sistemlerin mod birleştirme yöntemi ve mathematıca programı yardımıyla dinamik analizi
Dynamic analysis of planar frames by mode superposition method with the aid of mathematica
- Tez No: 521573
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZKULLAH YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, doğru eksenli çubuk elemanlarından oluşan ve düzlemi içinde yüklenmiş çerçevelerin dinamik yükler altındaki davranışları mod süperpozisyon yöntemi ile incelenmiştir. Yapıların dinamik davranışı incelemesinde, öncelikle ele alınan sistemlerin matematiksel modeli kurulmaktadır. Daha sonra matematiksel modeli kurulmuş olan sistemin serbest titreşim analizi yapılmaktadır. Serbest titreşim analizi tamamlandıktan sonra, mod süperpozisyon ya da mod birleştirme metoduyla sistem denklem takımı girişimsiz hale getirilmekte ve çeşitli yöntemler yardımıyla bu sistemlerin zorlanmış titreşim analizi yapılmaktadır. Bu çalışmanın sonunda, çerçeve sistemlerin serbest ve zorlanmış titreşim analizlerini yapan Mathematica dilinde, paket programları hazırlanmıştır. Bu paket programları kullanılarak çeşitli sayısal uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the dynamic behaviour of the in-plane frames with straight axes elements by using the mode superposition method. While investigating the dynamic behaviour of plane frames, firstly mathematical model of the system is obtained. Then, free vibration analysis of this system is studied. After free vibration analysis, uncoupled system of equations are solved with aid of the mode superposition method and then by using of several numerical methods forced vibration analysis of system is obtained. At the end of this study, several computer program packages, which is capable of solving free and forced vibration responses of plane frames has been prepared. For this purpose,a technical computing program Wolfram Mathematica has been used.