Endometrium kanseri tanısıyla opere olan hastalarda frozen sonucuyla nihai patoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of frozen section and final histopatological results in patients operated with diagnosis of endometrial cancer
  1. Tez No: 521735
  2. Yazar: ILHAMA ELDAROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHİME NİDA BAYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Endometrium kanserinin tedavisinde cerrahi tedavi önemli bir yer tutmaktadır ve cerrahi sürecin yönlendirilmesinde frozen inceleme oldukça önemlidir. Frozen inceleme ile düşük riskli hastalarda gereksiz cerrahiden kaçınılmakta ve neticede hasta morbiditesi ve maliyeti önemli boyutta azaltılmaktadır. Yüksek riskli hastalarda ise uygun cerrahinin yapılması hastanın yaşam süresini belirgin etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı frozen inceleme ile nihai patoloji arasında uyum oranını değerlendirmek ve frozen incelemenin intraoperatif tedavi yönetiminde potansiyel etkisini araştırmaktır. Materyal-Metot: 2008-2018 yıllarında SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesinde endometrium kanseri nedeniyle opere edilen 218 hastadan frozen/nihai patolojisi mevcut olan 139 hasta tümör çapı,myometrial invazyon, tümör histolojisi, grade ve servikal tutulum açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların kliniko-patolojik verileri hasta dosyaları ve hastane bilgi sisteminden elde edildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanısıra niceliksel parametreler arasındaki uyumun belirlenmesinde Sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC), niteliksel parametreler arasındaki uyumun belirlenmesinde Kappa uyum katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective : Surgery is fundamental in the treatment of endometrial carcinoma and frozen section is quite important in management of the surgery. Unnecessary surgery is avoided in low risk patients and eventually morbidity and costs are reduced with frozen sections. Proper surgery in high risk patients affects survival. Aim of this study is to investigate correlation between frozen sections and final pathological diagnosis and potential impact of frozen section on intraoperative management. Materials and Methods: A total of 139 patients with frozen / final pathology results from 218 patients who were operated for endometrial cancer at the SBU Umraniye Training and Research Hospital between 2008-2018 were retrospectively evaluated for tumor size, myometrial invasion, tumor histology, grade and cervical involvement. Clinico-pathological data were obtained from patient files and hospital information system. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) programs were used for statistical analysis. In the evaluation of study data, beside descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency) the intraclass correlation coefficient (ICC) in determining the harmony between quantitative parameters and Kappa coefficient for determining the harmony between the qualitative parameters were calculated.