Sporcu eğitim merkezindeki güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin sezonsal değişimi (Kahramanmaraş örneği)
The seasonal change of physical and physiological properties of the wristmen of the sports training center (Kahramanmaraş sample)
- Tez No: 521762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada amaç, sporcu eğitim merkezlerinde güreş sporuna yeni başlamış çocukların dokuz ay süresince tabi tutuldukları antrenman programlarının, hiç spor yapmamış çocuklara göre fiziksel ve fizyolojik özellikleri üstündeki etkilerini belirleyerek uygulanan antrenman programlarının eksik ve üstün yönlerinin belirlemektir. Araştırmada veri toplama araçları olarak kontrol ve deney guruplarına; Fiziksel özelliklerin ölçülmesi için antropometrik ölçümler, ortalama anaerobik güç ve maksimum anaerobik güç performansını saptamak için Running Anaerobic Sprint Test (RAST), bacak kuvvetini ölçmek için durarak uzun atlama testi, esnekliği ölçmek için otur-eriş testi, kol kuvvetini ölçmek için sağ kol, sol kol ve çift kol sağlık topu fırlatma testi, Sürat testi için 30 metre sürat testi uygulanmıştır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel modele göre yapıldı. Buna göre; kontrol grubu yaş ortalaması 12,6±0,5 yıl, boy uzunluğu 143,5±6,3 cm, vücut ağırlığı 38,5±5,9 kg 11 erkek öğrenciden oluşturulurken; deney grubu yaş 12.3±0,9 yıl, boy uzunluğu 147,4±9,3 cm, vücut ağırlığı 41,2±10,6 kg 11 erkek güreşçiden oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of the training programs that were started for wrestling children in the athletic training centers during the nine months and the effects of these training programs on the physical and physiological characteristics of the children who did not have any sports. Control and experiment groups as data collection tools in the research; Anthropometric measurements to measure physical characteristics, running anaerobic sprint test (RAST) to determine average anaerobic power and maximum anaerobic power performance, standing-long jump test to measure leg strength, sit-in test to measure flexibility, right arm to measure arm strength, arm and double-arm health ball throw test, 30-meter speed test was applied for speed test. The research was conducted according to pre-test and post-test control group experimental models. In this direction; mean age of control group was 12,6 ± 0,5 years, height was 143,5 ± 6,3 cm and body weight was 38,5 ± 5,9 kg. The experimental group age was 12.3 ± 0.9 years, height was 147.4 ± 9.3 cm, body weight was 41.2 ± 10.6 kg, 11 male wrestlers were formed.