Sürdürülebilirlik değerlendirme sistemleri bağlamında yerel yapı malzemesi kullanımının irdelenmesi
An evaluation of vernacular building materials within the scope of sustainability assessment systems
  1. Tez No: 521805
  2. Yazar: ÖZLEM ALACA TINMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜÇYETER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çok kapsamlı bir kavram olan sürdürülebilirlik, genellikle teknolojik ilerlemeye paralel olarak ele alınmış olup, ürün ve sistem bazında tartışılır hale gelmiştir. Günümüzde“sürdürülebilir mimarlık”kapsamında ele alınması gereken yerel malzeme ve teknikler kullanılarak üretilen yapılar, çoğunlukla değerlendirme ve sertifikalandırma sistemlerin kapsamında ele alınmamaktadır. Ancak, özellikle Türkiye'de kırsal alanda yerel malzeme kullanımıyla inşa edilebilen sürdürülebilir mimarlık örneklerinin sunduğu potansiyeller oldukça zengindir. Bu tez çalışması, kırsal alanlarda yerel malzeme kullanılarak inşa edilen yapıların sürdürülebilirlik potansiyellerini araştırmak ve Türkiye kırsalında üretebilecek örneklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tezin kapsamını sürdürülebilir mimarlığa ilişkin farklı yaklaşımların ve bu yaklaşımların değerlendirilmesinde kullanılan stratejilerin tartışılması ve kırsal alanda üretebilecek yerel mimari tekniklerin araştırılması oluşturmaktadır. Sürdürülebilir mimari alanına farklı yaklaşımlar alan yazın incelemesi yöntemi kullanılarak tartışılmış; bu yaklaşımların değerlendirilmesinde kullanılan stratejiler incelenmiş ve malzemenin önemi ortaya konulmuştur. Kırsalda uygulanan yerel mimari teknikleri yine alan yazın incelemesi yapılarak değerlendirilmiş, sürdürülebilirlik özellikleri ortaya konmuş ve Türkiye kırsalında yerel malzeme ile inşaa edilen yapılar araştırılmıştır. Sürdürülebilirlik değerlendirme sistemleri bağlamında yerel malzeme kullanımı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability, which is a highly broad concept, is usually discussed in correspondence to technological advances and in terms of products and systems. Today, buildings constructed with local materials which should be taken into consideration under the concept of“sustainable architecture”, are often not fully addressed within the scope of evaluation and certification systems. However, the potential provided by the buildings constructed with local materials, as examples of sustainable architecture, is substantial, especially in Turkey. The present thesis was intended to investigate the sustainability potential of structures built using local materials and to demonstrate the possible construction examples that could be produced in the rural areas in Turkey. The scope of the present thesis encompasses different approaches to sustainable architecture, the discussion on strategies used to evaluate these approaches, and the investigation of local architectural techniques that could utilized in rural areas. Diverse attitudes towards the domain of sustainable architecture were presented using the literature review method, the strategies used in evaluating these approaches were examined and the importance of material utilization was emphasized throughout the thesis structure. Local architectural techniques applied in rural areas were also assessed through literature review, the sustainability characteristics of such techniques were discussed, and the construction techniques that could be achieved through the local use of materials were investigated in Turkey's rural context.