Nesnelerin interneti için güvenli ağ geçidi tasarımı
Secure gateway design for internet of things
  1. Tez No: 522137
  2. Yazar: SİNAN DİVARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle hayatımızın her alanında yer alan elektronik cihazlar İnternet erişme yetkinliği kazanarak kişisel verilerimizi veya stratejik öneme sahip sistemlere ait verileri İnternet üzerinden iletebilmektedirler. Kritik öneme sahip bu gibi verilerin İnternet üzerinden iletilmesi sırasında artan güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla IPsec protokolünün kullanımı da artmıştır. Bu tez çalışması kapsamında düşük kaynak ve maliyet gerektiren nesnelerin İnterneti uygulamalarında yüksek seviyeli veri gizliliği ve bütünlüğü sağlayabilmek için kriptografik altyapıya sahip bir mikrodenetleyici kullanılarak IPsec ve IKEv2 protokolleri gerçeklenmiştir. Tasarlanan güvenli ağ geçidinde gerçeklemesi yapılan IPsec ve IKEv2 protokolleri ve bu protokollerin tasarlanan sistemde gerçeklenmesi anlatılarak sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, electronic devices in all areas of our lives gain Internet access flexibility and can transmit personal data or data belonging to systems with strategic presets via the Internet. The use of the IPsec protocol has also increased in order to meet increased security requirements when transmitting such critical data over the Internet. In this thesis study, IPsec and IKEv2 protocols are implemented using a microcontroller with cryptographic infrastructure to provide high level data privacy and integrity in Internet of Things applications requiring low resource and cost. IPsec and IKEv2 protocols implemented in the designed secure gateway and the implementation of these protocols in the designed system are explained and the results are shared.