Tanzimattan 2. Meşrutiyete Tortum (İdari, toplumsal ve iktisadi durum)
Tortum, from Tanzimat to Meşrutiyet II (Administrative, social and economic situation)
- Tez No: 522549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİM ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Eskiçağlarda Taokhlar ülkesi sınırlarında yer alan Tortum, tarihte önemli bir konuma sahipti. Tortum ve yöresi kesin olarak Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. 19. yüzyılda bazen İspir kazasına bağlı bir nahiye merkezi olan Tortum, bazen de Erzurum'a bağlı bir kaza olarak kaydedilmiştir. Bu çalışmada tamamıyla belgeler ve birincil elden kaynaklar tetkik edilerek Tortum'un idari yapısında yaşanan değişiklikler ve idari yapısını etkileyen olaylar irdelenmiştir. İdarecilerinin atama şekilleri ile bölgedeki etkinlikleri incelenerek Osmanlı Devleti'nde bir kazanın nasıl idare edildiği ortaya konmuştur. Bu çalışma ile Tortum, müslüman ve gayrimüslim nüfus durumuna göre ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca asayiş durumu, eğitim durumu gibi konular ele alınarak Tortum'da sosyal hayatın nasıl olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Halkın gelir kaynakları ve gelir düzeyi ortaya konarak ekonomik yaşam hakkında da bilgi verilmiştir. Bu tez ile bölgenin geçmişteki durumu göz önünde bulundurularak günümüzdeki durumu ile mukayese etme fırsatı oluşacak ve bölgenin ne gibi gelişmeler geçirdiği ortaya konulabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Tortum, which was located at the borders of the Taoqhlar country in ancient times, had an important position in history. The torture and the locality were precisely the Ottoman rule during the reign of Süleyman the Magnificent. 19. The Tortum, which is a town center connected to the city of İspir in the 19th century, was sometimes recorded as a starboard connected to Erzurum. In this study, the documents and the primary sources were investigated and the changes in the administrative structure of Tortum and the events affecting its administrative structure were examined. By examining the assignmentpatterns of the administrators and the activities in the region In the Ottoman Empire it was revealed how a starboard was managed. With this study, Tortum was discussed in detail according to the population status of Muslims and non-Muslims. In addition, the subjects such as security status, education status were examined and tried to tell how social life is in Tortum. The income sources and income levels of the people were also revealed and information about economic life was also given. With this thesis, it will be possible to compare the present situation with the situation of the region in the past and to show what kind of developments the region has undergone.