Tanzimat'tan Cumhuriyet'e İzmir eğitim yapıları (il merkezi)
Education structures in Izmir from Tanzimat to the Republic (centrum)
- Tez No: 522650
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DENKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu çalışmada İzmir'de Tanzimat'tan Cumhuriyet'in ilanına kadar inşa edilmiş olan eğitim yapıları ele alınmıştır. Tez,“Giriş”,“Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Osmanlı Devlet'inde Eğitim Faaliyetleri, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e İzmir'de Eğitim Faaliyetleri, Tanzimat Dönemi Eğitim Yapılarının Mimarisi”,“Katalog”,“Değerlendirme”ve“Sonuç”bölümü olmak üzere altı ana başlık altında incelenmiştir. Giriş kısmında konunun tanımı, amacı, sınırlandırılması ele alınarak araştırma yöntemi ortaya konulmuş, konu ile ilgili kaynaklar değerlendirilmiş, İzmir'in tarihçesine kısaca değinilmiştir. Birinci bölümde Tanzimat Dönemi'ndeki eğitim faaliyetleri ile Tanzimat Dönemi eğitim yapılarının mimarisinden bahsedilmiştir.“Katalog”bölümünde Tanzimat'ın İlanından Cumhuriyet'in İlanına Kadar İzmir'de bulunan beş eğitim yapısının sahip oldukları bütün mimari ve diğer özellikleri tanıtılmıştır.“Değerlendirme”bölümünde katalogda yer alan yapılar tipoloji, malzeme, süsleme, yapı ve cephe elemanları gibi ana başlıklar altında değerlendirilmiştir ve çağdaş örneklerle karşılaştırılmıştır.“Sonuç”bölümünde araştırmanın sonucunda elde edilen verilere dayanarak genel yargılar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, education architectures in İzmir handled from the beginning of the Ottoman Tanzimat Reform Era to the proclamation of the Republic of Turkey. This thesis examined under six main headlines:“Prologue”,“The Educational Activities In The Ottoman State From The Tanzimat To The Republic”,“The Educational Activities In The İzmir City From The Tanzimat To The Republic”,“The Architecture Of The Educational Buildings During The Tanzimat Period”,“Catalogue”,“Assessment”and“Conclusion”. In“Prologue”section handled description, objective and limits of the subject; examined resources about the subject; shortly mentioned about history of the İzmir City. In the first part, the educational activities in the Tanzimat period and the architecture of the Tanzimat period educational buildings are mentioned. In“Catalogue”section, five education architectures in İzmir introduced with their all architectural and the other features. In“Assessment”section, architectural works are examined under the titles of typology, material, ornamentation, construction elements and facade elements. And this structures compared with the contemporary examples. The“Conclusion”section puts forward some thoughts depending upon the findings obtained through the research.