Denizel mikroalg türlerinden Nitzschia thermalis ve Isochrysis galbana'nın farklı stres koşulları altında fukoksantin miktarlarının belirlenmesi.
Determination fucoxanthin content of marine microalgae Nitzschia thermalis and Isochrysis galbana under different stress conditions.
  1. Tez No: 522743
  2. Yazar: CANSIN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fukoksantin, mikroalg ve makroalglerde bulunan bir primer karotenoid olup antitümör, antioksidant ve antiobezite gibi farmasötik özelliklere sahiptir. Diğer karotenoidler gibi fukoksantinin biyosentezi, çeşitli çevresel veya biyolojik stres koşulları altında mikroalglerde tetiklenebilmektedir. Bu çalışmada ticari öneme sahip iki denizel mikroalg Nitzschia thermalis (EGEMACC-56) ve Isochrysis galbana 'nın (EGEMACC-86) farklı azot (0 mg/L- 75 mg/L-200 mg/L) ve farklı demir (0 mg/L-3.15 mg/L-15.8 mg/L) konsantrasyonlarında spesifik büyüme ve ikilenme sürelerinin belirlenmesinin ardından, toplam yağ içerikleri, yağ asidi ve fukoksantin değerleri tespit edilmiştir. Çalışma neticesinde maksimum spesifik büyüme hızı N.thermalis için yüksek azot denemesinde 0,47±0,03 gün-1, I.galbana için yüksek demir denemesinde 0,49±0,02 gün-1 olarak tespit edilmiştir. En yüksek fukoksantin miktarları N.thermalis ve I.galbana için yüksek demir denemelerinde sırasıyla 7,57±0,83 mg/g biyokütle ve 10,09±0,45 mg/g biyokütle olarak tespit edilirken, en yüksek toplam yağ içeriği ise N.thermalis ve I.galbana için azot yokluğu denemelerinde sırasıyla % 26,93±1,8 ve % 33,49±2,2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fucoxanthin is a primary carotenoid present in microalgae and macroalgae and has pharmaceutical properties such as antitumor, antioxidant and antiobesity. Like other carotenoids, synthesis of fucoxanthin can be triggered in microalgae under various environmental or biological stress conditions. In this study, specific growth rate, doubling time, lipid content, fatty acid and fucoxanthin amounts of two marine microalgae Nitzschia thermalis (EGEMACC-56) and Isochrysis galbana (EGEMACC-86) were determined at different nitrogen (0 mg/L- 75mg/L- 200mg/L) and different iron (0 mg/L-3.15 mg/L-15.8 mg/L) concentrations. Maximum specific growth rates was obtained 0.47±0.03 day-1 in high nitrogen concentration for N.thermalis and 0.49±0.02 day-1 in high iron concentration for I. galbana. In addition, highest amount of fucoxanthin were found 7,57 ± 0,83 mg/g biomass and 10,09 ± 0,45 mg/g biomass for N.thermalis and I.galbana, respectively. The highest lipid contents was found 26.93±1.8% and 33.49±2.2% in the absence of nitrogen for N.thermalis and I. galbana, respectively.