A dynamic interactive simulator for competitive management in mobile communications market
Mobil iletişim servis sektöründe rekabetçi yönetim için etkileşimli benzetim modeli
  1. Tez No: 522759
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ÇAKACIASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, mobil iletişim sektöründeki iki firma arasındaki pazar payı rekabeti incelenmiştir. Şirketlerin fiyatlandırma ve yatırım stratejileri üstündeki kararları, birbirlerini etkilemekte ve piyasa yapılanmasında anlaşılması güç, zamanla değişen davranışlar ortaya çıkarmaktadır. Çoğu ekonomik teorinin aksine, firmalar gerçek hayatta rakiplerinin kararları karşısında en doğru kararları alamazlar. Bu bağlamda, tarafların karar verme süreçleri arasında geri bildirim mekanizmaları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, sistem dinamiği yöntemi, mobil iletişim pazarının karmaşık dinamiklerinin modellenmesi ve incelemesi için uygundur. Modellemede, oligopol bir piyasada, iki ana firmanın rekabet ettiği varsayılmıştır. Piyasa dinamikleri hakkındaki iç görüleri ortaya çıkarmak için, bir benzetim modeli kurulmuştur ve modelin gerçekliğinin ve geçerliliğinin test edilebilmesi için farklı senaryolarla analiz edilmiştir. Son olarak, bir oyuncunun periyodik olarak; fiyatlandırma, reklam verme ve servis özellikleri yatırımları gibi sekiz adet stratejik karar verdiği, internet tabanlı bir etkileşimli benzetim oyunu tasarlanmıştır. Rakip firma tarafının kararları, benzetim modelindeki karar kurallarınca alınmaktadır. Oyuncunun amacı; karlılık, gelir ve piyasa payı gibi performans ölçütlerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Yapılan deneyler ve kapsamlı testler göstermektedir ki; interaktif oyun, gerçek hayattaki karar vericilerin, bir rakibe karşı oluşturdukları iş stratejilerini test etmeleri için uygun bir araç olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
In this research, market share competition between two firms in mobile telecommunication industry is examined. Companies' decisions on pricing and investment strategies affect each other and create complex dynamic behaviors for market structures. Contrary to most economic theories, firms in reality make sub-optimal decisions in response to a competitors'. In this context, feedback mechanisms exist between the decision making processes of the parties. System dynamics methodology is thus suitable to model and investigate the complex dynamics of mobile communications market. An oligopoly market is assumed where two major competing firms are explicitly modeled. To reveal insights about the market dynamics, a simulation model is built and analyzed under different scenarios to ensure the realism and validity of the model. Finally, a web-based interactive simulation game is designed where a player periodically makes eight strategic decisions, such as price, service and features investments and advertising. The counterpart decisions for the competitor firm are accordingly made by the decision rules in the simulator. The purpose of the player is to maximize some performance measures like profits, revenues and market share. Experiments and extensive tests with the interactive game indicate that it is a promising tool for real-life decision makers to test their business strategies against a competitor.