Lüks otomobillerin lojistik süreçleri
Logistics processes of luxury automobiles
- Tez No: 522777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Otomotiv sektörü ülkemizin kalkınmasında anahtar rol oynayan en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Son senelerde yerli otomobil üretimi konusundaki atılımlar da otomobil sanayi ve teknolojisi hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olunduğunun bir göstergesidir. Neredeyse bir milyon adetlik satış sayılarına ulaşmış bir pazara ve iki milyon adede yaklaşan bir üretim hacmine sahip olan ülkemizde otomotiv sektörünün öneminin gelecekte daha da artacağı net bir şekilde söylenebilir. Otomotiv oldukça dinamik bir kavramdır bu nedenle üretim, lojistik ve satış süreçleri de otomotive özgü şekilde özelleşmiş olmalıdır. Lojistik sektörünün öncelikleri ve edindiği görevler de göz önüne alındığında, otomotiv lojistiğinde bazı özel yöntemler ve yeni metotlar geliştirmek zaruridir. Çalışmada, lüks otomobillerin lojistik süreçleri incelenmiştir. Türkiye'de satılmakta olan lüks otomobiller göz önüne alındığında tamamının ithal olduğu ve büyük bir oranının da Almanya'dan ithal edildiği görülmektedir. Bu nedenlere dayanarak, Almanya'da üretilen bir lüks otomobilin İstanbul'a taşıma sürecinde kullanılan demiryolu ve denizyolu rotaları, aktarma noktaları, kapasiteleri ve maliyetleri incelenmiştir. Söz konusu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları ele alınmış ve farklı perspektiflerden yorumlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın amacı ortaya konulmuş, hangi açıdan ele alınacağı belirtilmiş. Genel kısımlarda lojistik ve otomotiv sektörü ve ardından otomotiv lojistiği hakkında bilgiler aktarılmıştır. Malzeme ve Yöntem bölümünde taşınan marka ve farklı rotalara ait transfer noktaları hakkında bilgi aktarılmıştır. Bulgular kısmında rotalar süre, kapasite ve maliyet olarak karşılaştırılmıştır. Son kısım olan tartışma ve sonuç bölümünde ise elde edilen bilgiler ışığında yorumlar ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is one of the most important sectors that play a key role in Turkey's development. In recent years, developments in domestic car project also show that Turkey has enough knowledge and experience in the automobile industry and technology. Turkey has a market that has reached a production volume of two million units and one million units of sales. Automotive has a dynamic concept so production, logistics, and sales processes must also be customized in an automotive-specific way. When considering priorities and responsibilities of the logistics industry, it is necessary to develop some special and new methods in automotive logistics. Logistics processes of luxury cars are examined in this study. When considering the luxury cars sold in Turkey, it is observed that all of them are imported and a large proportion of them are imported from Germany. Based on these reasons, different transport routes, transfer points, capacities, and costs were examined in the process of transporting a Luxury Car manufactured in Germany to Istanbul. Advantages and disadvantages of these methods are discussed and interpreted from different perspectives. In the introduction section of the study, the purpose of study is located. In the general information part, it is informed about logistics, automotive and finished vehicle logistics. In the material and method section, it is given detailed information about rail and sea routes and transfer points of automobiles. Routes, capacities, costs and some other features were compared in the fourth section and the last part of the study which is discussion and conclusion section contains comments, evaluations and suggestions.