Türk Ceza Hukuku'nda iftira suçu (TCK m. 267)
The crime of calumny in the Turkish Criminal Law (Turkish Penal Code, article 267)
  1. Tez No: 523008
  2. Yazar: ALP TOLGAHAN SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İçinde bulunmuş olduğumuz çağın iletişim çağı olması sebebiyle insanların birbirleriyle ve toplumla iletişim kurabilmeleri kolaylaştığı gibi haklarını aramak amacıyla yetkili makamlara erişimleri de kolaylaşmıştır. Bilginin yayılma hızının artmış olması insanların faydalı bilgilere erişimi açısından kolaylıklar yaratmış olsa da bu durum kötü niyetli insanların elinde masum kişilere karşı silah olarak da kullanılmaktadır. Günümüzde masum bireyler, kötü niyetli insanların ihbar ve şikayet yoluyla veya basın yayın yoluyla haklarında yapacakları isnatlar neticesinde yetkili makamlar nezdinde şüpheli-sanık konumuna gelebilecekleri gibi, toplum nezdinde de karalanmış olacaklardır. Bu sebeple masum bireylerin haksız isnatlardan korunmasını sağlamak amacıyla geçmişten günümüze hemen hemen her hukuk sisteminde“iftira”bir suç tipi olarak düzenlenmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the age in which we have been is the communication age, it became easier for people to communicate with each other and the society, as well as to access authorities to claim their rights. Although the fact that the speed of the spread of information has increased has made it easier for people to access useful information, but this can also be used as a weapon by the malicious people against innocent persons. Today, innocent people could be put in the position of suspect-defendant in the eyes of the competent authorities by malicious people's allegations either through media or claim and denunciation, as well as they could be ostracized from the society. For this reason, in order to ensure that innocent individuals are protected from unjustified allegations,“slander”is formed as a type of crime in almost every legal system from past to present.