Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda beslenme durumunun postoperatif mortalite ve morbiditeye etkisi
Effects of nutritional status on postoperative mortality and morbidity in patients with gastrointestinal cancer
- Tez No: 523299
- Danışmanlar: PROF. DR. ERAY KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genel Cerrahi, Nutrition and Dietetics, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hastaların vücut fonksiyonlarını etkileyen, ameliyat sonrası morbidite ve mortalite ile yakından ilişkisi bulunan önemli faktörlerden birisi kişinin beslenme durumudur. Nutrisyonel durumun ortaya konması ve eksikliklerin giderilmesi prognoz üzerine pozitif yönden etkili olacağı bilinen bir gerçektir. Hastanede yatan kişilerde malnutrisyon gelişme olasılığı biliniyor olmasına rağmen, halen hastaların beslenme durumları tam olarak saptanamamaktadır. Malnutrisyon tanısında kullanılan altın standart kabul edilen bir yöntem olmamakla beraber birçok laboratuar ve tarama yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlar arasında Beden Kitle İndeksi, Subjektif Global Değerlendirme ve NRS-2002 sayılabilir. Özellikle gastrointestinal maligniteye bağlı olarak cerrahi planlanan hastalarda nütrisyon durumu yapılacak cerrahinin sonuçlarında anahtar bir role sahiptir . NRS ve SGD değerleri malnütrisyon ve majör abdominal cerrahi komplikasyonları açısından prediktif olabilir. Bu yüzden nütrisyon durumunun değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi, postoperatif morbidite ve mortalite oranlarının azalmasını, hastanede yatış süresinin kısalmasını, yaşam kalitesinin artmasını ve maliyet oranlarının azalmasını sağlayabilir. Çalışmamızda NRS ve SGD tarafından ağır malnutrisyonlu hastaların belirgin olarak daha yüksek postoperatif mortalite ve morbiditeye sahip olduğu saptandı. Bu çalışmalar ışığında preoperatif dönemde nutrisyonel statünün saptanması ; gereken hastalara destek verilmesi postoperatif komplikasyon oranlarının ve mortalitenin azalmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the important factors affecting the body functions of the patients and closely related to postoperative morbidity and mortality is the nutritional status of the person. It is a known fact that nutritional status and deficiencies will have a positive effect on prognosis. Although the likelihood of developing malnutrition in hospitalized patients is known, the nutritional status of the patients is still unknown. Although the gold standard used in the diagnosis of malnutrition is not accepted as a standard, many laboratory and screening methods are frequently used. These include Body Mass Index, Subjective Global Assessment and NRS-2002. Nutritional status has a key role in the results of surgery, especially in patients planned for surgery due to gastrointestinal malignancy. NRS and SGD values may be predictive of malnutrition and major abdominal surgical complications. Therefore, evaluation and treatment of nutritional status can reduce postoperative morbidity and mortality rates, shorten hospital stay, improve quality of life and decrease cost rates. In our study, it was determined that NRS and SGD had significantly higher postoperative mortality and morbidity in patients with severe malnutrition. In the light of these studies, the determination of nutritional status in the preoperative period; Providing support to the patients will contribute to the reduction of postoperative complication rates and mortality.