Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin işsizlik ile ilgili kaygılarının depresyon ve kaygı düzeyleri ile ilişkisi açısından incelenmesi (Akdeniz bölgesi örneği)
Study on sports management department students anxiety about unemployment in relation with depression and anxiety level (Mediterranean region sample)
  1. Tez No: 524022
  2. Yazar: YALÇIN İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN TERCAN KAAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin işsizlik ile ilgili kaygılarının depresyon ve kaygı düzeyleri ile ilişkisini belirlemeyi amaçlayan bu araştırma nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini; Akdeniz bölgesinde yer alan ve spor yöneticiliği bölümünü bünyesinde barındıran Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Antalya Akdeniz Üniversitesi spor yöneticiliği bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada Mustafa Kemal Üniversitesi (n=65) ve Çukurova Üniversitesi (n=79) Akdeniz Üniversitesi (n=118) Mersin Üniversitesi (n=20) ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (n=220) spor yöneticiliği bölümünde okuyan öğrenciler Tablo 3.1'de görüldüğü üzere evrenden yansız olarak basit tesadüfi örnekleme alma yöntemiyle ve tabakalı örnekleme alma yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak“İşsizlik Kaygısına İlişkin Psikometrik Sorular, Beck Depresyon Envanteri ve Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmamızda Türkiye'de genç ve eğitimli işsizlik sorununun nedenlerini ortaya koymak, işsizlik sorununun gençlerde ne gibi sorunlara yol açtığı hakkında bilgi vermektir. Araştırmamızın sonucunda çalışma yaptığımız Mustafa Kemal Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Mersin Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü öğrencilerinde işsizlik kaygı düzeylerine bağlı olarak; sürekli kaygılarının ve depresyon düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to determine the relationship between the anxiety related to the unemployment and the depression and anxiety levels of the students in the sports administration department, is a research in the general screening model based on quantitative data and in the relational screening model. The universe of current research; Hatay Mustafa Kemal University, Adana Çukurova University, Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Mersin University and Antalya Akdeniz University sports administration department are located in the Mediterranean region. Students studying in the department of sports administration in Mustafa Kemal University (n = 65) and Çukurova University (n = 79) Akdeniz University (n = 118) Mersin University (n = 20) and Mehmet Akif Ersoy University as evidenced by the simple random sampling method and the stratified sampling method. Psychometric questions about unemployment anxiety, Beck Depression Inventory and Trait Anxiety Inventory were used as data collection tools in the study. The intents of our work is to find the reasons for unemployment of the yound and educated and the negative effects of unemployment to younger generation. At the end of our research which we have done in Mustafa Kemal University, Çukurova University, Akdeniz University, Mersin University and Mehmet Akif Ersoy University Sports Management, based on students worry over unemployment; constant anxiety and depression levels are at the high levels.