2010-2016 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde amiloidoz patolojik tanısı alan hastaların klinik bulguları ve prognozu
  1. Tez No: 524284
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKTAY TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Amiloidoz, farklı organ ve sistemleri etkileyerek değişken klinik tablolarla seyreden sistemik bir hastalıktır. Bu çalışmada fakültemizin veri tabanına kayıtlı amiloidozlu hastaların karakteristiklerini incelemeyi, bulgularımızı diğer merkezlerden bildirilen verilerle kıyaslamayı hedefledik. Hastalar ve Yöntem: Ocak 2010- Aralık 2016 tarihleri arasında sistemik amiloidoz tanısı alan 18 yaş üzeri hastalar çalışmaya dahil edilmiş ve verileri retrospektif olarak incelenmiştir Bulgular: Yetmiş dokuz hastanın 37'sinin kadın olduğu (%46.8) ve ortalama yaşın 55.7±15.8 yıl olduğu belirlendi. Ortalama izlem süresi 38.2±27.3 ay olarak hesaplandı. Hastaların %78.4'ü AA, %17.7'si AL, %1.2'si ATTR tipleri tanımlanırken, 2 hastada amiloid tipi belirlenememişti. AA amiloidoz nedenleri arasında en sık sırasıyla ailevi akdeniz ateşi (AAA; %29.3), romatoid artrit (RA; %9.6), bronşiektazi (%9.6) olarak saptandı. En fazla biyopsi (%34.1) yapılan organ böbrekti. Hastalarda en sık başvuru sebebinin pretibial ödem olduğu görüldü (%37.9). Takipte hastaların %32.9'unda renal replasman tedavisi gereksinimi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: Amyloidosis is a systemic disease that affects different organs and systems, with variable clinical signs. In this study we aimed to examine the characteristics of patients with amyloidosis registered in the database of our faculty and aim to compare our findings with those reported by other centers. Material and Method: Patients older than 18 years age diagnosed with systemic amyloidosis between January 2010 and December 2016 were included in the study and the data were analyzed retrospectively. Results: Thirty-seven of the 79 patients were female (46.8%) and the mean age was 55.7 ± 15.8 years. The mean duration of follow-up was 38.2 ± 27.3 months. 78.4% of the patients were diagnosed with AA, 17.7% with AL and 1.2% with ATTR type, whereas 2 patients had no amyloid type. The most common causes of AA amyloidosis were family mediterranean fever (FMF, 29.3%), rheumatoid arthritis (RA, 9.6%) and bronchiectasis (9.6%). Pretibial edema was the most frequent complaints (37.9%). Renal replacement therapy was required in 32.9% of patients during follow-up.