Kompleks kuvvet antrenmanının genç futbolcuların anaerobik güç performansları üzerine etkisi
Effect of complex strength training on anaerobic power performance in young football players
- Tez No: 525155
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, kompleks kuvvet antrenmanlarının futbolcuların anaerobik güç performansları üzerine etkisini belirlemektir. Kompleks antrenman yapan ve dairesel kuvvet antrenmanı yapan futbolcuların verileri karşılaştırılarak antrenmanların etkisi belirlenmiştir. Eşit iki gurup halinde 26 genç futbolcuya, 6 haftalık, haftada 3 gün, günde 1,5 saat antrenman periyodunu kapsayacak şekilde uygulamalar yapıldı. Denek grubuna normal futbol antrenmanına ilaveten kompleks antrenman yöntemi uygulanmıştır (Squat, pliometrik sıçramalar, sprint, sıçrayarak kafa vuruşları, leg extension, skiping). Kontrol grubunu oluşturan futbolculara ise normal futbol antrenmanının yanında dairesel kuvvet antrenmanı yaptırıldı. Antrenman öncesi ve sonrası her iki guruba esneklik, sürat (30 m), durarak uzun atlama, dikey sıçrama ve çeviklik testleri uygulanmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda (ön-son test) paired t testi, gruplar arası karşılaştırmalarda independent t test istatistiği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of complex strength training on the anaerobic power performances of soccer players. The effect of training was determined by comparing the data of soccer players performing complex training and circular strength training. Twenty-six young soccer players were equally divided into two groups, and trained 6 weeks, 3 days a week, 1.5 hours a day. In addition to normal soccer practice, complex training was applied to the subject group (squat, plyometric, sprint, skip, leg extension, deep skip). For the footballers who formed the control group, circular force training was performed besides normal football training. Both groups were tested for flexibility, speed (30 m), long jump, vertical jump and agility before and after training. For two groups comparisons, independent t-test statistic was used between the groups. Paired t test statistics was used for in group comparisons. Statistical analysis was made with the help of SPSS program.