Modifiye edilmiş pomza kullanılarak sulu ortamlardan adsorpsiyon prosesi ile arsenat (v) giderimi
Removal of arsenate (v) by adsorption process from aqueous media using modified pumice
  1. Tez No: 525290
  2. Yazar: MUSTAFA BEKAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KIRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, adsorpsiyon yöntemi ile sulu ortamdan As(V) giderimi için ham ve yüzeyi modifiye edilmiş pomzanın etkinliğinin incelenmesidir. Farklı partikül büyüklüğüne sahip olan Isparta pomzası, granüler destek malzemesi olarak kullanılmış ve demir oksit ile kaplanmıştır. Katı sorbentlerinin yapı karakterizasyonunun belirlenmesi için FT-IR, XRD ve BET yüzey alanı analizi yapılmış ve yüzey morfolojisinin gözlenmesi için SEM görüntüleri kullanılmıştır. HIP, DOKIP-1 ve DOKIP-2 katı sorbentleri kullanılarak sulu çözeltiden As(V) giderimini etkileyen adsorbent partikül büyüklüğü, çözelti pH'ı, başlangıç As(V) konsantrasyonu, temas süresi, adsorbent dozu ve sıcaklık parametreleri incelenmiş ve optimum giderim koşulları tespit edilmiştir. DOKIP-1 için maksimum As(V) giderimi ve adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla % 95,99±1,43 ve 1,92±0,03 mg/g olarak elde edilmiştir. En küçük partikül büyüklüğüne (
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis was to study the effectiveness of raw and surface-modified pumice in As (V) removal from aqueous solutions by adsorption process. Isparta pumice with different particle size fractions were used as granular support media and coated with iron oxides. FT-IR, XRD and BET surface area analysis were performed for determination of solid sorbents structure characterization and SEM images were used for observation of surface morphology. The impacts of adsorbent particle size fraction, adsorbent dose, pH, initial As(V) concentration, contact time and temperature on As(V) removal were studied with using HIP, DOKIP-1 and DOKIP-2 as adsorbent and optimum removal conditions have been determined. The maximum As(V) removal and adsorption capacity of DOKIP-1 were 95.99±1.43 % and 1.92±0.03 mg/g, respectively. The smallest size fraction (