Evli bireylerde partnere saygı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between partnere respect and living satisfaction in married individuals
  1. Tez No: 525565
  2. Yazar: GÜLKAN DEĞER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR OKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, partnere saygı ve yaşam doyumu arasındaki ilişkileri ve partnere saygı ve yaşam doyumu cinsiyet, yaş, fiziki görünüm algısı, eğitim düzeyi, evlilik yılı ve gelir düzeyine göre anlamlı olarak farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, 91 kadın ve 119 erkek olmak üzere toplam 210 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş düzeyi 23 ve 75 arasındadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Partnere Saygı Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Partnere Saygı Ölçeği 6 madde ve tek alt boyuttan, Yaşam Doyumu Ölçeği 5 madde ve tek boyuttan oluşmaktadır. Araştırmada veri analiz tekniği olarak Pearson Korelasyon katsayısı, T testi ve F testi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, partnere saygı ve yaşam doyumu arasında pozitif bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda kadın ve erkek bireylerin, partnere saygı düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı, kadın ve erkekler arasında, yaşam doyumu düzeyleri arasında cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Partnere saygı açısından fiziki görünümden memnun olan veya olmayan bireylerin, yaşam doyumu açısından fiziki görünümden memnun olan veya olmayan bireylerin karşılaştırılmasında, anlamlı bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Partnere saygı düzeyi açısından yaş grupları farklı olan bireylerin arasında anlamlı bir farklılık olduğu, yaşam doyumu düzeyi açısından yaş grupları farklı olan bireylerin arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Yaşam doyumu ve partnere saygı düzeyi açısından gelir düzeyine göre anlamlı bir farklılık olduğu, yaşam doyumu düzeyi açısından evlilik süreleri farklı olan bireylerin arasında anlamlı bir farklılık olmadığı, bireylerin partnere saygı düzeyleri açısından eğitim durumu, evlilik süresine göre anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bireylerin yaşam doyumu düzeyi açısından eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the respect for partner and life satisfaction and to examine if there are significant differences between the respect for partner and life satisfaction level in terms of gender, marital status, income level, education, age, year of marriage and perception of physical appearence. This research is conducted among 91 female and 119 male. The age level of participants ranges from 23 to 75. The data used in this study were collected with three measuring scales. In the research data sheet is questioned the age of participants, gender, marital status, education level, and ecomonic status of participants. Partner Respect Scale and Life Satisfaction Scale were used as measures. Partner Respect Scale has 6 items and one subscales, and Life Satisfaction Scale has 5 items. Pearson Correlation, t-test, and One way ANOVA (F test) were used as data analysis methods. Data were analysed by SPSS 18 package programme. Results showed that there was a positive significant relationship between partner respect and life satisfaction. In terms of gender there were not significant differences between partner respect, although acording to life satisfaction there were significant differences in terms of gender. Individuals that are pleasant and that are not pleasant of their physical appearance in terms of marital status significant differences were found between each group. According to the life satisfaction in terms of age, significant differences were not found, although according to partner respect in terms of age, significant differences were found between the groups. According to life satisfaction and partner respect in terms of incoming level, significant differences were found, in terms of marriage year, significant differences were not found. Individuals according to the partner respect in terms of education according to year of marriage were found a significant difference. According to life satisfaction in terms of education were found a significant difference for each group. Results were discussed in light of related literature.