Dîvân şiirindeki Mantıku't-Tayr geleneğinin metinlerarası ilişkiler bağlamında incelenmesi
Analysing the Mantiku't-Tayr tradition in Dîvân poetry within the context of intertextuality correlation
  1. Tez No: 525613
  2. Yazar: ELİF TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Klasik İran edebiyatından Feridüddîn-i Attar'a ait olan Mantıku't-Tayr adlı eser asırlar boyunca Klasik Türk edebiyatı içerisinde büyük ilgi görmüş ve bu edebiyatın pek çok şairi tarafından eser gerek kendi adıyla gerek farklı adlarla te'lîf, tercüme ve şerh edilmiş, sürekli olarak yenidenyazılmıştır. Bu çalışmada Dîvân şiirindeki Mantıku't-Tayr geleneği çerçevesinde seçilen örnekler metinlerarası ilişkiler bağlamında incelenmeye çalışılmıştır. Mantıku't-Tayr, Lisânü't-Tayr, Gülşen-i Sîmurg, İnşirâhü's-Sadr, Şerh-i Mantıku't-Tayr ve Mantık-ı Esrâr adlı eserlerden oluşan örneklem evreni, metinlerarasılık unsurları dikkate alınarak değerlendirilmiş ve Mantıku't-Tayr yazma geleneğine neler kattıkları ayrıntılarıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Mantıku't-Tayr, belonging to Feridüdîn Attar from classical Iranian literature, has received great interest in classical Turkish literature for centuries and has been continuously rewritten by many poets of this literature, both by his own name and by different names. In this study, the examples chosen in the framework of the tradition of Mantıku't-Tayr in Dîvân poetry were tried to be examined in the context of intertextual relations. The sample universe composed of works named Mantıku't-Tayr, Lisânü't-Tayr, Gülşen-i Sîmurg, İnşirâhü's-Sadr, Şerh-i Mantıku't-Tayr and Mantık-ı Esrâr was evaluated by taking into consideration the elements of intertextuality and the details of what they did to the Mantıku't-Tayr tradition has been revealed.