Denetimli serbestlik ve yardım hizmetlerinde elektronik izleme kurumunun uygulanması
Implementation of elecktronic monitoring agency in probation and assitance services
  1. Tez No: 525680
  2. Yazar: NECMETTİN DÖLDÖŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
2005 yılından itibaren modern ceza hukuku çerçevesinde, Türk Ceza adaleti sisteminde önemli yasal değişiklikler yapılmış olup bu amaçla Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, İnfaz Kanunu sistematiği baştan aşağıya yenilenmiştir. Yasal düzenlemeler yapıldıktan sonra getirilen yeni ceza hukuku kanunlarının uygulamalarında sorunlar yaşandığı gibi teknolojik şartlar, ortaya yeni çıkan sorunlar amacıyla ceza adaletinde yeni yasal değişikliklere gidilmiştir. Ceza hukuku sistematiğinde en önemli konularından biri de hakkında soruşturma, kovuşturma ve mahkumiyet hükmü bulunan kişilerin denetim ve gözetimi olup artık hakkında suç soruşturması olmayan kişiler bile denetim ve gözetim altına alınabilmektedirler. Bu amaçla ceza adalet sisteminde bulunan denetimli serbestlik kurumu önemli bir yere sahip olup denetimli serbestlik hedeflenilen amaç, suç işleyen yükümlülerin belli şartlarda altında ceza infaz kurumlarına girmeden sosyal yaşam içinde topluma kazandırılmaları, suç soruşturması veya kovuşturması olan bireylerin ise ceza infaz kurumlarına girmeden sosyal içinde hayatlarını devam ettirdikleri süreç içinde soruşturma veya kovuşturma işlemlerinin devam etmesi olup 6284 sayılı yasanın kabul edilmesinin sonucunda suç soruşturması veya kovuşturması bireylerin denetim ve gözetim altında olmalarına imkân sağlanmıştır. Bu çerçevede denetimli serbestlik kurumunun işler bir hale gelmesi, hakkında denetim ve gözetim yükümlülüğüne karar verilen yükümlülerin rahat bir şekilde takip ve izlenilmesi, yükümlülerin sosyal yaşam içinde hayatlarını sürdürerek toplumdan uzaklaşmamaları ve yükümlülerin devlete daha az maliyetleri olması için Elektronik İzleme sisteminin uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of modern Criminal Law Since 2005, important legal changes have been made in the Turkish criminal justice system, and for this purpose, the system of Turkish Criminal Code, Criminal Procedure Code, Execution Code has been renewed from the beginning to the end. After the legal arrangements were made, new legal changes were introduced in criminal justice with the aim of technological conditions and emerging problems as well as problems in the implementation of new Criminal Law laws. One of the most important issues in criminal law system is the supervision and supervision of persons who have an investigation, prosecution and conviction, and even persons who do not have a criminal investigation can be supervised and supervised. For this purpose, the probation institution in the criminal justice system has an important place and the aim of probation is aimed at, under certain circumstances, the obliged persons committing crimes are brought into the social life without entering the prison institutions, the individuals who have criminal investigation or prosecution are going into the social life without entering the prison institutions and the In this context, an electronic monitoring system is required to ensure that the institution of probation becomes operational, that the obliged parties who are decided to audit and supervise are monitored and monitored in a comfortable way, that the obliged do not leave society by maintaining their lives in social life and that the obliged parties have less costs to the state.