Sosyal sermaye, sosyal ağlar ve sosyal destek ilişkisi Sultanbeyli ve Kadıköy'de sosyal hizmet merkezlerine başvuranlara ilişkin karşılaştırmalı durum çalışması
The relationship between social capital, social networks and social support: A case study on social services applicants in Kadıköy and Sultanbeyli
- Tez No: 525798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma, genel anlamda bireylerin, özel anlamda ise sosyal hizmet kurumuna başvuran bireylerin, kuruma başvurmadan önce yaşadıkları sosyal sermaye ve sosyal destek deneyimlerini konu almaktadır. Çalışmanın amacı, bireylerin sosyal hizmet kurumuna başvurmadan önce yaşadıkları sosyal sermaye ve sosyal destek deneyimi ile kuruma başvurma hikâyeleri arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Bu çalışmada analiz birimi, bireylerin profesyonel sosyal hizmet desteğine başvurma durumuyla, bu sınırlı durum içinde yaşadıkları sosyal sermaye ve sosyal destek tecrübeleri, deneyimleri ve eğilimleridir. Sosyal sermaye ve sosyal destek sosyal ilişkiler içinde elde edilmektedir. Kişilerarası sosyal iletişim ağlarına odaklanılan bu çalışmanın öngörüsü, bireylerin sosyoekonomik ve sosyokültürel konumunun, sahip olduğu, erişebildiği sosyal sermaye ve sosyal destek potansiyelini etkileyeceğidir. Bu bakımdan çalışmada, araştırmada belirlenen kırsal simgeleri barındıran, sosyoekonomik ve sosyokültürel açıdan dezavantajlı bireylerle; kentsel simgeleri barındıran, sosyoekonomik ve sosyokültürel açıdan avantajlı bireylerin sosyal sermaye ve sosyal destek deneyim durumları iki aykırı durum çalışması altında ele alınmıştır. Bu husus yapısal konumların, bireylerin sosyal sermaye ve sosyal destek potansiyeline etkilerini gösterirken, çalışmada aynı zamanda sosyal sermaye ve sosyal destek potansiyeli üzerinde eylemin de etkinliği kabul edilerek, yapı-eylem etkileşimli odak çalışmaya entegre edilmiştir. Çalışma, Sultanbeyli ve Kadıköy bölgesine hizmet veren, ilk başvuru taleplerinin alındığı sosyal hizmet merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, sosyoekonomik ve sosyokültürel açıdan avantajlılık ve dezavantajlılık durumunun bireylerin sosyal sermaye ve sosyal destek potansiyellerini etkilediği görülmüştür. Bu durum özellikle maddi destek konusunda kendisini göstermiştir. Diğer yandan bireylerin avantajlı konumuna rağmen, bilinçli eylemleri ile ağındaki kaynakları hareketlendiremediği ya da dezavantajlı konumuna rağmen zayıf ağlarla kurduğu etkileşim sonucu bilinçli eylemleriyle kaynaklara ulaşabildiği de araştırma bulgularında elde edilmiştir. Araştırmada bireylerin, kuruma başvurmadan önce sosyal sermaye ve sosyal destek potansiyellerini kullanma eğiliminde oldukları,“çaresizlik”,“dayanamama”gibi sebeplerden ötürü kuruma yöneldikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on social capital and social support experiences that experienced by individuals especially who applied the social service institution before applying the institution. Study's aim is to understand the relationship between the social capital and social work experiences of individuals that lived before applying the institution and applying stories to the institution. The analysis unit in this study is the experiences, knowledges and trends of social capital and social support they experience in limited situation, with individuals applying the situation for professional social service support. Social capital and social support are gained in social relations. The foresight of this work which focuses on interpersonal social networks is socioeconomic and sociocultural status of individuals will affect the social capital and social support potential that they have and can access. From this perspective, social capital and social support experience status of both individuals that has socioeconomical and sociocultural disadvantage and hold the rural symbols and that has sociocultural and socioeconomical advantages hold the urban symbols are examined under two contradictory case studies. The focus on interactional structure-action integrated into the work while this shows the affects of structural positions the social capital and social support potential of individuals, at the same time accepted the efficiency of action on social capital and social support potential. The study was conducted in the social service centers of Sultanbeyli and Kadıköy regions where first application requests were received. In the study, it has been seen that the advantages and disadvantages in terms of socioeconomic and sociocultural factors affect the social capital and social support potential of the individuals. This situation has especially shown itself in financial support. On the other hand, despite the advantageous position of the individuals, it was also found in the research findings that the conscious actions can not mobilize the resources in the network, or despite the disadvantageous position as a result of interaction with the weak network with conscious actions can reach the resources. In the study, it was determined that individuals tend to use social capital and social support potentials before resorting to the institution and go to institution because of reasons such as“helplessness”and“unable to stand”.