Eğitim aile sağlığı merkezine (e-asm) kayıtlı hastaların tedavi edici sağlık hizmetlerine yönelik karşılanmayan ihtiyaçlarının belirlenmesi
Assessment of unmet healthcare needs of therapeutic health services in patients who apply to the educational primary care center (e-pcc)
  1. Tez No: 525953
  2. Yazar: SEMA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya Sağlık Örgütü kronik hastalık yönetim modeli olarak temel sağlık hizmetlerine dayalı entegre sağlık sistemi modelleri geliştirmeyi önermektedir. Bu bağlamda bireyin sağlık ihtiyaçlarını belirleyen programların desteklenmesini öncelikler. Tedavi edici sağlık hizmetleri açısından birinci basamak gündemini ''kronik hastalıklar'' oluşturmasına rağmen kronik hastalık yönetimindeki aile hekimliği uygulamalarının yeri ve bireyin sağlık ihtiyaçlarının ne kadarını karşılayabildiğine yönelik veri sınırlıdır. Bu araştırmada birinci basamağa başvuran kronik hastalığa sahip hastaların aldıkları tedavi edici sağlık hizmetlerinden kronik hastalık ile ilişkili karşılanmayan sağlık ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca kronik hastalık bakımı ve hastalık algısı ile hastalar tarafından belirtilen sağlık ihtiyaçlarının ilişkisi incelenecektir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. 1 Eylül 2016 - 30 Mart 2017 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı üç birinci basamak merkezinde yürütülmüştür. Örneklem hesaplanmamıştır. Bu merkezlere herhangi bir nedenle başvuranlardan kriterlere uyan en az bir kronik hastalığı olan gönüllü kişiler çalışmaya alınmıştır. Veri toplama araçları yapılandırılmış anket formu, Kronik Hastalık Bakımını Değerlendirme Ölçeği (PACIC) ve Kısa Hastalık Algısı Ölçeğidir (HAÖ). Veriler SPSS 21 bilgisayar paket programı ile değerlendirilerek analiz edilmiştir. Analizde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma vb.) ve karşılaştırmalı analizler (ki-kare testi, t testi, Mann-Whitney U) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The World Health Organization recommends the development of integrated health system models based on primary health services as a chronic disease management model. In this context, WHO prioritizes the support of programs that determine the individual's health needs. In terms of therapeutic health services, although the primary care agenda is a ''chronic disease'', data on the role of family medicine practices in chronic disease management and how much of the individual's healthcare needs can be met is limited. In this study, it was aimed to assessment the unmet healthcare needs of therapeutic health services in patients with chronic disorders who apply to the primary care. In addition, the relationship between chronic illness, illness perception and the health needs of patients will be examined. Method: This is a descriptive research. The study is carried out between September 1, 2016 and March 30, 2017 in three different primary care centers affliated with Marmara University Pendik Research and Training Hospital. The sample size is not calculated. The volunteers were chosen between the patients with at least one chronic disorder,who applied to one of these primary healthcare centers with any reason and who met the criteria for this study. Data collection tools are semi-structured questionnaire, Patient Assessment of Chronic Illness Care and Illness Perception Questionnaire-Revised. The data were analyzed by SPSS 21 computer package program. Descriptive statistics (number, percentage, mean and standard deviation etc.) and comparative analyzes (chi-square test, t-test, Mann-Whitney U) were performed in the analysis. A p value of