Suçiçeği tanısıyla hastaneye yatırılan hastaların yatış süresini ve gelişen komplikasyonları etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The determination of complications and length of stay in hospitalized patients with the couse of varicella
- Tez No: 526406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN NURİ BAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Suçiçeği, genellikle hafif ve kendini sınırlayan bir seyir izlemekle birlikte öncesinde sağlıklı olan çocuklarda dahil olmak üzere önemli komplikasyonlara neden olabilmektedir. Sık görülmesine rağmen gelişen komplikasyonların oranları, hastanın bağışıklık durumunun ve/veya yaşının komplikasyonlar üzerine etkisi ile ilgili fazla bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle, çalışmada suçiçeği nedeni ile yatan çocukların incelenmesi, suçiçeğinin komplikasyonlarının belirlenmesi ve bu komplikasyonların hastanede yatış sürelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'ne Ocak 2013 – Ocak 2018 tarihleri arasında suçiçeği tanısı ile yatırılarak izlenen 0 – 18 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. Hastaların verileri geriye dönük olarak“hasta yatış dosyaları”ve“hastane elektronik bilgi sistemi”kullanılarak elde edildi. Dosya verilerine göre geriye dönük olarak hastaların yaşları, cinsiyetleri, yatış dönemleri, yatırılma nedenleri, hastanede kalış süreleri, hastadaki ek hastalık bulgusu ve/veya immün yetmezliğe neden olabilecek durumları, kullanılan tedaviler ve suçiçeğine bağlı gelişen komplikasyonlar incelendi. Suçiçeği nedeni ile yatışı gerektiren durumlar komplikasyon olarak değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 21.0 yazılımı (IBM corp., USA) kullanılarak yapıldı. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare analizi ile test edildi. Bağımsız iki grup arasında sayısal değişkenlerin karşılaştırmaları; normal dağılım koşulu sağlandığı koşulda Student-t Test, sağlanmadığı koşulda Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the chickenpox is an usually benign and self-limited disease, it may cause serious complications in previously healthy immunocompetent children. An accurate estimate of varicella-related complications is not clearly established and also there is no sufficient data on the effect of the age distribution and the immune status of the patients on the rates and characteristics of complicated chickenpox. Thus, aim of the study is to establish the indications of hospitalization of children with varicella-related complications, their clinical characteristics among healthy and immunocompromised children, and also to determine the duration of hospitalization. Material and Method: The study was conducted in University of Health Sciences Dr. Behçet Uz Children's Hospital, Pediatric Infectious Diseases Clinic, between January 2013 to January 2018. All children (≤18 years of age) who were hospitalized due to the varicella-related complications were included in the study. Data of the patients was collected retrospectively from medical records including information on demographic characteristics (age, gender), seasonal variations, underlying diseases or co-morbidities, indications of hospitalization, immune status of the patients, treatment options, length of hospital stay, and varicella-related complications. Complications are defined as all varicella-related events requiring hospitalization. Statistical analysis was analyzed using SPSS software version 21.0 (IBM Corp., USA). Categorical variables were analyzed using a chi-square test. Continuous variables were analyzed using Student's t test or the Mann- Whitney U test. A P value of