Kadastro yenileme tekniği, uygulama yöntemleri,karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Cadastro renewal technique, application methods, comparative problems and solution proposals
- Tez No: 526559
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkiye kadastrosunda teknik hataların çözümünde 3402/41. md. uygulaması, yenileme, sayısallaştırma gibi çeşitli yöntemler uygulanmıştır. Bu yöntemlerin ortak amacı, kadastro paftalarının niteliğinin artırılması, pafta-zemin uyumunun geliştirilmesi, mevcut altlıkların ortak referans sistemine dönüştürülmesidir. Bu yöntemlerin amacı ortak olmasına rağmen, uygulanış şekli ve uygulandığı alanlar farklıdır. Bu tez çalışmasında Türkiye'de yürütülen kadastral altlıkların yenilenmesinde uygulanan yöntemler karşılaştırılmıştır. Bu yöntemlerin nerelerde uygulanması gerektiğine yönelik tespitler yapılmıştır. Türkiye'de 25 ilde, 249 köy/mahalle'de yapılan yenileme çalışmaları incelenmiştir. Bu çalışmalarda %46.39 oranında arazide ölçü yapılarak sınır oluşturulduğu tespit edilmiştir. Belirsiz sınır kullanımın ise %0.29 oranında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Elde edilen verilere göre zaman zaman yenileme adı altında sayısallaştırma yapıldığı, sınır tiplerinin kullanımında aksaklıklar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tez kapsamında yenileme çalışmalarında uzman kişilerle mülakat çalışması yapılmıştır. Bu mülakatlarda uygulamada yaşanan sorunlar, mevzuatın eksik kaldığı yönler tespit edilmiştir. Bu sorunlara yönelik çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is applied various methods for the solutions of technical fault such as 3402/41. article, cadastral renovation, digitization in Turkey. The common purpose of these methods is to increase the quality of cadastral maps, to develop cadastral map-land adaptation, to convert existing cadastral maps into a common reference system. Despite the fact that these aim of methods are common, the way they are applied and the areas in which they are applied are different. In this thesis study, the methods applied in the renovation of cadastral maps were compared. It was determined that where these methods should be applied. The renovation works conducted in 25 provinces, 249 villages/districts in Tukey was examined. In the works, it was determined that the borders of parcel was formed by surveying 46.39% in the field. The use of uncertain (unfixed) boundary was found to be 0.29%. According to the obtained data, it has been determined from time to time that digitization is carried out under the name of renovation and found that there are problems in the use of border types. In addition, ıt was conducted interview with experts who worked in renovation working before. In these interviews, the problems that are experienced in the renovation working and issues that legislation isn't enough are determined. Solutions about these problems are presented.