GPS/GNSS ağları için sürekli bir gerinim izleme ve kalite değerlendirme stratejisi
A continuous strain monitoring and quality assessment strategy for GPS/GNSS networks
- Tez No: 526668
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KONAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sabit ya da temel sıklaştırma GPS/GNSS ağları, kendilerinden beklenen duyarlık ve güvenirlik isteklerinin yanı sıra, olası yer kabuğu hareketlerini de yeterli doğrulukta karşılamalıdır. Ülkemizin aktif tektonik hareketliliğe sahip olması nedeniyle, kuruluş amaçlarına yönelik olarak tasarlanan jeodezik ağların kalite sorgulama işlemleri oldukça önemlidir. Bu çalışmada ülke temel ağlarına dayalı olarak sıklaştırılan, epok oturumlu olarak ölçülen bir sıklaştırma GPS ağı için kalite sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Bu amaçla; üst dereceden ağ noktaları kullanılarak düzgün bir hız alanı belirlenmektedir. Çalışma alanını temsil eden hız alanı bilgileri ile lokal ve global tutarlılık testleri yapılmaktadır. Bununla birlikte, üst dereceden ağ noktaları kullanılarak elde edilen düzgün hız alanı bilgileri ile bölgesel hız alanı güncellemesi yapılarak, özel gerinim testleri ile bölgesel hız alanının karakteri belirlenmektedir. Epok oturumlu olarak ölçülen sıklaştırma GPS ağı dış güvenirlik ve algılayabilirlik dağılımları irdelenmekte ve üst dereceden ağ noktaları ile genişletilen sıklaştırma GPS ağlarındaki dış güvenirlik ve algılayabilirlik dağılımlarındaki değişimler araştırılmaktadır. Aynı zamanda, jeodezik ağların geometrik yapısından kaynaklanan gerinimleri sağlamlık ölçütleri ile sorgulanmaktadır. Son adımda ağda ulaşılabilinen algılayabilirlik ve sağlamlık dağılımları yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Permanent or the Fundamental Densification Global Positioning System / Global Navigation Satellite Systems (GPS/GNSS) Networks must provide the precision and reliability requirements. These networks should also be able to detect the possible earth crust movements. The quality assessment process of geodetic networks designed according to their purposes of establishing is very important for our country owing to active tectonic movements. In this study, the quality of a fundamental densification GPS network, which is measured as epochs, densified based on the fundamental country networks is queried. For this purpose, a regular velocity field is determined by using the high order common stations. Local and global consistency tests are performed with the velocity field information representing the study area. On the other hand, the character of the regional velocity field is determined by special strain tests with the regional velocities updated by using the high order common stations. The external reliability and sensitivity distributions of the densification GPS network, which measured as epochs, are investigated and the changes in the external reliability and sensitivity distributions of the GPS networks expanded by the high order common stations are analyzed. At the same time, the strains due to the geometric structure of the network are examined by using robustness criteria. In the final step, the sensitivity and robustness distributions that can be reached in the network are interpreted.