Sarıçam doğal gençleştirme ve ağaçlandırma sahalarında ökseotunun artım-büyüme ilişkileri ve ekonomik sonuçları: Gümüşhane örneği
The growth and increment relationships of mistletoe in natural rejuvenation and afforestation areas and economical results: Gümüşhane example
  1. Tez No: 526766
  2. Yazar: MURAT HAN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KOMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ökseotu (Viscum album L.) sarıçam, göknar ve tüm yapraklı ağaç türünde büyüme ve artıma olumsuz etkisi olan yarı parazit bir bitkidir. Bu özelliği ile ökseotları sarıçam odun kalitesini düşürmekte ve elde edilecek ürünlerin ekonomik değerini kayba uğratmaktadır. Yapılan literatür taramasında, ökseotunun neden olduğu ekonomik değer kaybını konu edinen az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmaların genel itibariyle d çağındaki meşçereleri kapsadığı anlaşılmıştır. Bu araştırmada daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak genç bireylerden oluşan meşçereleri konu edinmiştir. Çalışma, ağaçlandırma ve doğal gençleştirme sahaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ökseotu bulaşıklığı belirlenmesi için hem doğal gençleştirme sahalarında hem de ağaçlandırma sahalarında sahayı en iyi şekilde yansıtacak toplamda 16 adet örnek alan seçilmiştir. Bu örnek alanlarda bulaşma durumu ve ökseotu morfolojik yaş tayini yapılmıştır. Daha sonra her iki sahadan alınan hem sağlıklı hem ökseotu gözlenen 2'şer adet sarıçam bireyinde gövde analizi yapılıp hacim artım ilişkisi irdelenmiştir. Ökseotuna maruz kalma durumu ile ağaç boy ve çap ilişkisi yapılan t testi ile ortaya konulmuştur. Yapılan basit doğrusal regresyon analizi ile sağlıklı ve ökseotu gözlenen sarıçam bireylerinin çap ve boy artım ilişkisi modellenmiştir. Sahalardaki bakım ve ağaçlandırma masrafları saptandıktan sonra meşçerenin ağaç serveti maliyet değeri ve sarıçam bireylerinin 1 m³ hedef orman ürününden edeceği zarar tespit edilmiştir. Çalışma sonuçlarının, ekonomik anlamda Orman İşletmelerine ve ökseotu gözlenen alanlarda yaşayan yöre halkına önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mistletoe (Viscum Album L.) is a half-parasitic plant with a negative effect on growth and development in the species of yellow peach, fir and all-leaved trees. With this feature, mistletoe drops the quality of yellow pollack wood and causes loses in the economic value of the products to be obtained. In the literature survey, it is seen that there are few studies on the economic depreciation caused by mistletoe. It has been understood that the work undertaken in general includes the tree groups of age d. In this study, unlike the previous studies, it was focused on the young group of trees. The work was carried out on the fields of afforestation and natural rejuvenation. In this context, in order to determine mistletoe infestation, a total of 16 sample areas were selected to reflect the field best in both natural rejuvenation areas and afforestation areas. In these sample areas, contamination and mistletoe morphological age were determined. Afterwards, two healthy individuals and two mistresses were observed from both areas and the relationship between the volume increase and the body analysis was examined. Exposure to the mistletoe was correlated with the height of the tree and the relationship between the tree and chao was obtained by the t-test performed. The simple linear regression analysis modeled the relationship between diameter and height increment of healthy and mistletoeed yellowtail individuals. After determining the costs of maintenance and afforestation in the area, the financial value of the tree fortune and the damage caused by the 1 m³ target forest product of the yellowpot individuals were determined.