Derivative based proportionate type adaptive filtering over sparse echo channels
Seyrek eko kanalları için türev tabanlı orantılı uyarlanır süzgeçleme
  1. Tez No: 527206
  2. Yazar: MURAT BABEK SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uyarlanır süzgeçler, sistem tanımlama ve denkleştirme gibi uygulamalarda sıklıkla kullanılan akıllı mekanizmalardır. Bu nedenle, literatürde çok sayıda iyi bilinen uyarlanır süzgeç algoritmaları geliştirilmiştir. Bu tezde, uyarlanır süzgeçler bilinmeyen bir sistemi tanımlamak için kullanılmaktadır. Güncel tanımlama problemlerine konu olan dürtü yanıtlarının önemli özellikleri vardır. Bu dürtü yanıtları uzundurlar ve çok sayıda sıfır büyüklüklü katsayıdan oluşmaktadır, sadece az sayıda sıfırdan farklı büyüklüğe sahip katsayı bulunmaktadır. Bu özellikleri, çok bilinen NLMS ve APA gibi yöntemlerin yavaş yakınsamasına neden olmaktadır. Bu sorunu gidermek için, oratılı uyarlanır süzgeçler geliştirilmiştir. Uyarlanır süzgeç yönteminin arkasındaki temel mantık, dürtü yanıtının seyrek yapısından faydalanarak her katsayı için özel seçilmiş bir adım boyu uygulamaktır. Bu tezde, daha önce önerilen orantılı algoritmalar incelenmiş ve her birinin avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Ayrıca, filtre katsayılarının dinamik davranışı düşünülerek yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Bu tezde, filtre katsayılarının türevleri adaptasyon sürecine dahil edilmiştir. Ayrıca, önerilen algoritmanın matematiksel ve geometrik analizleri sunulmuştur. Önerilen yaklaşım aynı zamanda Gaussian olmayan gürültü içeren durumlar için de kullanılmıştır. Gaussian olmayan gürültü durumunda standart algoritmalar zayıf performans göstermektedirler Bu nedenle geliştirilen yöntem Gaussian olmayan gürültüye karşı dayanıklı algoritmalarla birleştirilmiştir. Önerilen yöntemin üstünlüğü bilgisayar benzetimleriyle de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adaptive filters are the intelligent mechanisms, which are extensively used in the various real world applications such as system identification and equalization problems. Therefore, many well established adaptive filtering algorithms were developed in the literature. In this thesis, adaptive filters will be considered as a tool to identify an unknown impulse response. Impulse responses that are considered in current identification problems have special characteristics. These impulse responses are long and they are mainly composed of zero coefficients, only a few number of non-zero coefficients present in the impulse response. Due to this fact, well known adaptive filtering algorithms such as NLMS, APA yield slow convergence. In order to combat this performance problem, proportionate type algorithms were developed. Main logic behind the proportionate algorithms is applying coefficient specific step-size by exploiting the sparse characteristics of the impulse response. In this thesis, previously proposed proportionate algorithms are investigated, their advantages and disadvantages are discussed. Furthermore, a novel approach using the dynamic behavior of each filter coefficients is presented. In this thesis, time derivatives of the filter coefficients are put into the adaptation process. Mathematical and geometrical analysis on the convergence of the proportionate algorithms are provided. The proposed algorithm is also extended to the situations in which non-Gaussian impulsive noise is present. In the presence of the non-Gaussian impulsive noise standard algorithms shows poor performance in terms of robustness. Therefore, developed approach is combined with the algorithms robust against non-Gaussian impulsive noise. Superiority of the proposed approach is observed via the computer simulations.