1990 sonrası Türkiye'de oluşan töre algısında kitle iletişim araçlarının rolü
The role of mass media in the perception of customs emerged in Turkey after 1990
  1. Tez No: 527709
  2. Yazar: NAGİHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
1990 sonrası Türkiye'de oluşan töre algısında kitle iletişim araçlarının rolünün incelendiği bu çalışma üç boyutta ilerlemiştir. Birinci olarak Türkiye'de oluşan töre ile ilgili algının ne şekilde olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Öncelikle Türkiye'de törenin genel olarak kötü, eski, çağdışı, reddedilmesi, yok olması gereken bir yapı olarak görüldüğü tespit edilmiştir. İkinci olarak törenin Türk kültüründeki yerinin ve işlevlerinin belirlenmesine, sonraki içerik analizleri aile merkezli olarak yapılacağından Türk aile yapısı ve ailenin işlevlerinin tespiti üzerine çalışılmıştır. Son olarak da kitle iletişim araçlarının dayandığı kuramlar ve yüklendikleri işlevler ile seçilen örnek yapımlarda töre ve aile merkezli olarak aile, kadın, erkek ve çocuğun nasıl temsil edildikleri incelenmiştir. Çalışma neticesinde gerek kapsamlı bir şekilde içerik analizi yapılan yapımlar gerekse de birbirine benzer bakış açısı sunduğu ve tezin hacmi dolayısıyla ana hatları ile incelenen yapımlarda yansıtılan törenin Türk kültüründeki töreyi ve işlevlerini yansıtmakta eksik kaldığı, kurgunun gerçeğin çok önüne geçtiği sonucuna varılmıştır. Bu yapımların genelinde törenin tek yönlü olarak ele alındığı, törenin özellikle kadın, namus ve cinayet kavramları ile birlikte kullanıldığı görülmüştür. Törenin bireysel ve toplumsal işlevlerinin ve ideal aile temsillerinin ekrana yeteri kadar getirilmediği tespit edilmiştir. Ayrıca medyada yer alan kadın temsillerinin de Türk kültüründeki kadın algısını çok da yansıtmadığı, topluma ideal kadın temsilleri sunma noktasında eksiklikler bulunduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in which the role of mass media in the perception of the customsemerged in Turkey after 1990 was examined, has been proceeded in three dimensions. Firstly, what is the perception about the customs that emerged in Turkey has tried to be determined. First of allit has been determined that the customs in Turkey are considered in general bad, old, out-dated, and it is considered as a structure that should be rejected, destroyed. Secondly, the determination of the role and functions of the customs in the Turkish culture and the determination of the Turkish family structure and the functions of the family have been studied as the subsequent analysis of the content shall beconducted in a family-centered way. Lastly, and how family, women, men and children are represented as custums-centered and family-centered in the theories on which the mass media are based and the selected example formations. As a result of the study, it is concluded that the customs reflected as well as in the formations, of which the contents that are analysed extensively, and the formations examined with all the outlines due to the fact that gives similar point of views and because of the volume of the thesis in not sufficient in reflecting the customs and its functions in Turkish culture and the fiction goes ahead of the truth.In the majority of these formations, it is seen that the customs has been evaluated in one way; the customs is used together with the concepts of women, honour and murder. It has been determined that the individual and social functions of the customs and the ideal family representations are not brought to the screen adequately. In addition, it has been revealed that the representations of the women do not reflect much on the perception of women in Turkish culture in the media and there are deficiencies in the point of presenting the ideal representations of the women to the society.