Rüzgâr enerjisi üretim türlerinin mikro modeller üzerinde karşılaştırılması
Comparison of wind energy production species on micro models
  1. Tez No: 527718
  2. Yazar: MUHAMMED SERDAR KALELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT ÇAĞLAR YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada iki farklı boyutta dört yapraklı rüzgâr türbin kanat tipi ile Savonius kanat tipi rüzgâr türbin kanatları mikro modeller üzerinde maket çalışma ile analiz edilmiştir. Tasarlanan deney düzeneğinde aynı rüzgâr hızında mikro kanatların davranışlarını tespit etmek için bir DC motor kullanılmıştır. Bu deneyde, iki ayrı kanat tasarımı için rüzgâr hızı(m/s),devir(dev/dk) ve voltaj(v) değerleri ayrı ayrı ölçülmüştür. Ölçülen veriler ışığında rüzgâr hızı(m/s)-devir(dev/dk),devir(dev/dk)-voltaj(v) ve rüzgâr hızı(m/s)-voltaj(v) grafikleri her bir kanat için ayrıca oluşturulmuştur. Sonuçlar karşılaştırılarak kanat tasarımlarının verimliliği araştırılmıştır. Sonuç olarak, mikro modeller ile yapılan bu tez çalışmasında enerji üretiminde Savonius kanat tipi mini rüzgâr türbin kanat tasarımının verimlilik açısından daha avantajlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different sized four leaves and Savonius type of wind turbine wings were analyzed using micro models. For this purpose, A DC motor was used to determine the behaviour of the microwaves at the same wind speed in the designed test setup. In this thesis, wind velocity (m/s), speed (rpm) and voltage (v) values were measured separately for two different wind turbine design. From the measured data, wind velocity graphs were generated for each wind turbine wing. Consequently, in this thesis conducted on micro models for energy production wing type mini Savonius wind turbine wing design was found to be more advantageous than the four leaves wing types in terms of efficiency.