Evli kadınlara yönelik istismar ve kadınların sığınma evleri hakkındaki düşünceleri
Abuse aganist married women and women opinion about sheltered
- Tez No: 52804
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Bu araştırmada kadınlara yönelik istismarın durumu ile kadının, eşinin bireysel özellikleri ve evlilik yaşamı arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca kadınlara sığınmaevleri hakkındaki düşünceleri ve maruz kaldıkları istismarın türü ile ilişkisi ele alınmıştır. Bunun yanı sıra istismara uğrayan kadınlara yönelik çalışmalar sosyal hizmet mesleği açısından tartışılmıştır. Tarama modelinde ele alınan bu çalışmada, An kara'da bulunan Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerine kayıtlı, oranlı eleman örnekleme yoluyla belirlenen 180 kadına ulaşılmıştır. Belirlenen adresler aracılığıyla bu kadınlar evlerinde ziyaret edilerek yüzyüze görüşmeler yoluyla bilgi toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen önemli sonuçlar şunlardır: Araştırmada kadınların hangi bireysel özelliklerinin uğradığı istismarda etkili olduğu sorusuna yanıt aranmıştır. Kadının eğitimi, hanedeki kişi sayısı, intihar girişiminde bulunması, eşinden dayak yemesi, kendi çocuklarını dövmesi eve giren gelirin yeterli olması ve benlik saygısı arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Kadının yaşı, yaşadığı aile yapısı, ailenin aylık harcama miktarı, kadının ilaç kullanması, ebe veyninin azarlaması ile uğradığı istismar arasında anlamlı ilişkiler bulunmamıştır. Ayrıca kadının çalışmama durumunda fiziksel istismara, ebeveyni tarafından azarlanma durumunda fiziksel ve genel istismara daha çok uğradığı belirlenmiştir. Eşin hangi bireysel özelliklerinin kadının uğradığı istismardaIV etkili olduğu araştırıldığında; erkeğin eğitimi, alkol kullanması, anne-babasından dayak yemesi, babasının annesini dövmesi ile eşini istismar etmesi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Eşin yaşı, çalışma durumu, kumar oynaması, ilaç kullanması ve anne-babası tarafından azarlanması ile kadına yönelik istismar arasındaki ilişki önemli bulunmamıştır. Kadının evlilik yaşamında hangi faktörlerin kadına yönelik istismarı etkilediği incelendiğinde ise; çocuk sayısının, evlilikte uyumun, kötü davranışlara uğradığında yardım almasının ve eşinden ayrılma düşüncesinin istismarda etkili olduğu belirlenmiştir. Buna karşın kadının ve erkeğin evlenme yaşının, kadının kötü davranışlara tepki göstermesinin istismarda anlamlı olmadığı saptanmıştır. Ayrıca evlilik süresi ile fiziksel istismar, evliliğin gerçekleşme biçimine göre fiziksel olmayan istismar arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca kadınların sığınmaevleri hakkındaki düşünceleri ve bu düşüncelerinin istismarda etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Kadınların çoğunluğu sığınmaevi konusunda bilgili olduklarını, gerekliliğine inandıklarını ve olumlu bir hizmet olarak gördüklerini belirtmişlerdir. Ancak bu kuruluşları sorunu olan başka kadınlara önerme ve başvurma konusunda daha tutucu davranmışlardır. Kadınların çoğunluğu bu kuruluşların temel gereksinimleri karşılamaya yönelik hizmetler vermesini istemektedir. Sığınmaevi hakkında bilgi sahibi olma, bu kuruluşların gerekliliğine inanma, bu kuruluşları başkalarına önerme ve başvurma ile istismar arasında istatistiki bakımdan anlamlı ilişkiler bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present research aims to study the correlation between the types of abuse towards women and the individual characteristics of the women and their husband. Besides these main objectives, the correlation between the attitudes of wo men towards“shelters for women”and the types of abuse they faced were also studied. The results of previous research on abused women were reviewed within social work pers pective. 1 80 women who had been registereted at the Mot her and Child Health Centers, were reached through the pro portional element sampling method. The data was collected by interviewing women in their homes. Some of the significant findings of the study are as follows: The personal characteristics of the women de termining the abuse pattern against them was the main prob lem of the research. There was a significant correlation bet ween woman's education, number of the persons in the household, attempt of suicide, being battered by the husband, battering their own children, adequate household income; woman's self esteemand abuse. No significant correlation was found between the age of the woman, the family structure, the monthly expenses, use of pills, being scolded by her parents and abuse. The women who didn't work, faced more physical and general abuse and those women were scolded by the parents in childhood also faced with more physical and ge neral abuse. The individual characteristics of the husband such as education, using alcohol, being battered by his parents in childhood, father's battering the mother were found to be significant on the abuse of women. Correlation between theVI husband's age, working status, gambling, using pills, being scolded by his parents were not found to be significant on the abuse of women. The factors effecting the abuse of women in mariage life were; the number of children, adjustment in marriage, possibilities of getting help when faced with abusive be haviour and idea of divorce. On the other hand, age of marriage and the reaction of woman towards husband's abusive behaviour were found insignificant. Neverthless, there was a significant correlation between the age of the first marriage and physical abuse; and also between length of the marriage and non physical abuse. The attitudes and per ception of women in relation to shelters for women and their impact on the abusive behaviour of husbands were also stu died. The majority of the women had knowledge about the shelters, believed in their function and importance of the ser vices they provided. However, they were reluctant to sug gesting those shelters to other women, also to use them per sonally. The majority of woman expected variety of services to meet their basic needs. However there was no statisticaly significant relation between knowledge about shelters, be lieving in their function, suggesting them to others and the abuse of women by their husbands.