Radar performance analysis approaches for the evaluation of radar systems
Radar sistemlerini değerlendirmek amaçlı radar başarım analizi yaklaşımları
  1. Tez No: 528048
  2. Yazar: ÜMİT YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUZUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında radar başarım analizi için bazı yaklaşımlar sunulmuştur. Radar sistemlerinin değerlendirilmesi ya da karşılaştırılması sırasında ortalama güç ve anten açıklığı alanının (eşdeğer olarak anten kazancı) en önemli parametreler olduğu görülmüştür. Çok fonksiyonlu radarlarda arama ve takip yükü kavramları ve arama ve takip görevlerinin kullanım oranı sunulmuştur. Uzun menzilli arama ve takip görevleri açısından iki-radarlı bir sistemin başarımı analiz edilmiş, X bandında çalışan bir radar V/UHF bandında çalışan başka bir radarla birleştirildiğinde açısal doğruluk ve en uzun menzil açısından iyileşme sağlandığı gösterilmiştir. Son olarak, şu anda var olan AN/TPY-2 ve 96L6E radarlarının balistik füze savunma sistemlerindeki başarımları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, some approaches are proposed for radar performance analysis. It turns out that average power and antenna aperture area (equivalently, antenna gain) are the most important parameters for the assessment or comparison of radar systems. Search and track load concepts and the utilization trade between search and tracking tasks in multifunction radars are also presented. For long distance search / tracking tasks, performance of a two-radar system is analyzed, and it is shown that cross range accuracy and maximum detectable range of a single radar operated in X band can be improved by fusing it with a radar operated in V/UHF bands. Finally, two existing radars, namely AN/TPY-2 and 96L6E, are compared in terms of their performance in ballistic missile defense systems.