High pressure solubilities and diffusion coefficients of carbon dioxide in polyethylene glycol 400
Karbondioksitin polietilen glikol 400 içerisindeki yüksek basınç çözünürlükleri ve yayınım katsayıları
  1. Tez No: 528418
  2. Yazar: HAZAL CANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÜNLÜSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek basınçta karbondioksitin polietilen glikol 400 (PEG 400) içerisindeki çözünürlük ve difüzyon katsayılarını belirlemektir. Karbondioksit, PEG 400 ile çift-fazlı reaksiyonlar için çözücü sistemi olarak kullanılabilen bir gazla-genleştirilmiş sıvı sistemi oluşturur. Gazla- genleştirilmiş sıvı sisteminin oluşumu sırasında, kütle aktarımı belli bir basınç aralığında tek yönlüdür; karbondioksit sıvı polimerde çözünürken, polimer ölçülebilir miktarlarda gaz fazında yayınmaz. Çözünme işlemi sırasında sıvı genleşir ve ayrıca molar yoğunluğu değişir. İlk olarak, 80 bar'a kadar farklı basınçlarda denge çözünürlükleri belirlenmiştir. Sistemde belirli bir sıcaklık ve basınçta karşılıklı yayınım katsayılarını belirlemek için, karbondioksitin zamana bağlı sıvı çözünürlükleri bilinmelidir. Bu veriyi elde etmek için kullanılan deney düzeneği, basıncın ve sıcaklığın izlendiği bir yüksek basınç hücresinden, karbondioksitin hücreye aktarılmasına yarayan bir şırınga pompasından ve sıvı seviyesindeki değişiklikleri ölçmek için kullanılan bir katetometreden oluşmaktadır. Akışkan-Hacmi yöntemiyle hareketli ara-yüzeyi ve değişken yoğunluğu içeren bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği modeli, deneysel veriye uyarlanmıştır. Polietilen glikol içinde karbondioksitin çözünmesi ile yayınma katsayılarında oluşan artış, 313.15 K'lik bir sıcaklıkta 80 bar'da belirlenmiştir. Polietilen glikol içindeki karbondioksitin çözünmesi ile yayınım katsayılarında oluşan değişim 80 bar ve 313.15 K sıcaklıkta belirlenmiştir. Süreç sırasında katsayılar 3.2x10-10 m2 / s'den 19.2x10-10 m2 / s'ye yükselmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the solubilities and diffusion coefficients of carbon dioxide in polyethylene glycol 400 (PEG 400) at high pressure. Carbon dioxide forms a gas-expanded liquid system (GXL) with PEG 400 which can be used as a solvent system for biphasic reactions. During the formation of the GXL system, the mass transfer is one-way in a certain pressure range; while carbon dioxide dissolves in the liquid polymer, the polymer does not transfer into the gas phase in measurable quantities. During the dissolution process, the liquid expands and also, its molar density changes. First, equilibrium solubilities at different pressures up to 80 bar are determined. To determine the mutual diffusivities in the system at a certain temperature and pressure, time-dependent liquid solubilities of carbon dioxide must be known. To obtain these data, the experimental set-up used consists of a pressure and temperature-monitored view-cell, high pressure syringe pump for the transfer of carbon dioxide to the cell, and a cathetometer for measuring the changes in the liquid level. A computational fluid dynamics model which accounts for the moving interface using Volume-of-fluid method and variable density is fit to the experimental data. The increase in diffusivities with the dissolution of carbon dioxide in polyethylene glycol, is determined at 80 bar and a temperature of 313.15 K. The change in diffusivities with the dissolution of carbon dioxide in polyethylene glycol is determined at 80 bar and a temperature of 313.15 K. The diffusivities have increased from 3.2x10-10 m2/s to 19.2x10-10 m2/s during the process.