Modelling and assessment of landfill gas generation at afyonkarahisar landfill site
Afyonkarahisar Deponi sahasındaki depo gazı üretiminin modellenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 528527
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Belediye katı atıklarının yönetimi, nüfus artışı ve endüstrileşmenin gelişmesinden dolayı ülkemizdeki önemli çevresel problemlerden biridir. Bunun yanında, enerji kaynaklarının hızlı tüketiminden dolayı alternatif enerji kaynaklarının araştırılması gerekmektedir. Düzenli katı atık depolama dünyada halen en yaygın katı atık bertaraf yöntemlerinden biridir ve üretilen depo gazı önemli miktarda enerji üretimi için kullanılabilinecek metan gazı miktarı içermektedir. Bu çalışmada, Afyonkarahisar Düzenli Katı Atık Depolama Sahası için depo gazı üretiminin farklı atık kompozisyon senaryolarına göre modellenmesi amaçlanmıştır. Depo gazı üretiminin ve enerji içeriğinin tahmininde LandGEM ve IPCC 2006 modelleri bu depolama sahası için kullanılmıştır. Sonuçlara göre, metan üretim hızı (k) ve metan üretim potansiyeli (L0) değerleri 1,56 1/yıl ve 44,12 m3/Mg dır. Organik atıklar depolama alanında ayrı depolandığı zaman depolama alanından yaklaşık olarak %40 daha fazla metan gazı üretimi elde edilmiştir. Külün ayrılması ile %24 artış elde edilmiştir. Buna ek olarak, depolama alanlarının hizmet süresi artmıştır. Diğer taraftan az oranda geri dönüştürülebilir atık miktarı bulunduğu için eğer geri dönüştürülebilir atıklar ayrılıp, kalan atıklar depolama alanında depolanmış olsaydı metan gazı üretimi mevcut durumla yaklaşık olarak aynı olurdu. Sera gazı emisyon azalımı değerlendirmesi, sadece organik atık depolama senaryosunun uygulanmasının Türkiye'de sera gazı emisyonunda %0,6 azalım sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Management of municipal solid wastes is one of the important environmental problems because of increasing population and developing industrialization in our country. Besides, there is a need to seek alternative energy sources due to rapid consumption of conventional energy sources. Landfilling is still the most common solid waste disposal method in the world and generated landfill gas consists of significant amount of methane that could be used for energy generation. In this study, it is aimed to model the landfill gas generation at different waste composition scenarios at Afyonkarahisar Sanitary Landfill Site. LandGEM and IPCC 2006 models were used for estimating the landfill gas amounts and determining energy content of the gas in the site. According to model results, methane generation rate (k) and methane generation potential (L0) were 1.56 1/year and 44.12 m3/Mg, respectively. When organic wastes are stored in the site separately, 40% higher methane gas generation could be obtained. With separation of ash, 24% increase could be obtained. In addition, service life of the lots increased. On the other hand, if recyclable wastes were separated from the waste for storage, methane gas generation was approximately the same as the base case due to small percentage of recyclables in the waste. Greenhouse gas (GHG) emission evaluations showed that only organic waste storage scenario provides 0.6% reduction in GHG emissions in Turkey.