Kaotik yöntem ile en düşük değerlikli bit steganografi modeli ve uygulaması
The lowest bit stegonograpy with chaotic algorithms and an apllication of the model
- Tez No: 528642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, kaotik yöntemler kullanılarak en düşük değerlikli bit steganografisine ait bir model ortaya konularak bir uygulamaya geliştilmiştir. Kaotik algoritmaların ilk değere hassas bağlılığı ilkesinden yola çıkılarak piksel seçimi gerçekleştirilmiş böylelikle güvenlik açısından hem rassallık ilkesi hem de gizli anahtar boyutlarında güçlü bir kazanım sağlanmıştır. Gizli içerik, taşıyıcı resme gömülmeden önce sıkıştırılarak veri manipülasyonu en aza indirilmiştir. Böylelikle görünmezlik, yük kapasitesi, görüntü manipülasyonlara karşı saldırı ve istatistiksel saptanamamazlık güçlendirilmiştir. MSE, PSNR, Histogram Analizi, Enerji, Kontrast, Homojenlik, Korelasyon, Entropi gibi istatistiksel ölçütler ve VSL kullanılarak modelin başarısı ölçülmüş ve modelin başarısı açıkça ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a model of the least significant bit steganography was introduced by using chaotic methods and put into practice. Pixel selection was performed by sensitive dependency to initial values for chaotic algorithms, thus providing a strong gain in both randomness principle and secret key domains in terms of security accessed. Hidden content is compressed before embedding in the carrier image for minimizing data manipulation. Thus, invisibility, load capacity, attack against image manipulations and statistical undetectability have been strengthened. The success of the model was measured using statistical metrics such as MSE, PSNR, Histogram Analysis, Energy, Contrast, Homogeneity, Correlation, Entropy, VSL, and the success of the model was clearly demonstrated.