Konya kenti atıksu arıtma tesisinde bazı ağır metallerin gideriminin incelenmesi
Investigation on the removal of some heavy metals in wastewater treatment plant of Konya city
- Tez No: 528783
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, Cu, Ni, Cr, Pb, Zn, Cd, Fe, Mn gibi ağır metallerin Konya Kenti Atıksu Arıtma Tesisinde (AAT) giderim verimleri araştırılmıştır. Bu amaçla, 2016 yılının Şubat-Ekim ayları arasında AAT'ye gelen ham atıksu, fiziksel arıtım sonrası atıksu ve çamuru, biyolojik arıtım sonrası atıksu ve çamuru ile tesisteki çamur arıtım işlemleri sonucunda oluşan nihai stabilize çamur numunelerinde Cu, Ni, Cr, Pb, Zn, Cd, Fe, Mn miktarları tayin edilmiştir. Buna bağlı olarak, hem fiziksel arıtımda hem de biyolojik arıtımda ağır metal giderim verimlerinin belirlenmesi yanında, ağır metallerin ne kadarının çamur fazına geçtiği belirlenmiştir. Son çökeltim tankı çıkış suyu (arıtılmış su) dikkate alındığında, tesisin incelenen ağır metaller için giderim veriminin Cu (%87) > Ni (%84) > Fe (%82) > Cr (%77) ≈ Cd (%77) >Mn (%72) > Zn (%60) > Pb (%55) şeklinde sıralandığı tespit edilmiştir. Buna ilave olarak, AAT'nin askıda katı madde, Biyokimyasal Okisjen İhtiyacı ve Kimyasal Oksijen İhtiyacı giderim verimlerinin sırasıyla %97, %96 ve %95 olduğu tespit edilmiştir. ATT'den çıkan arıtılmış atıksudaki ağır metal konsantrasyonlarının Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'nde belirtilen deşarj standartlarını sağladığı tespit edilmiştir. Nihai stabilize edilmiş çamurdaki ağır metal seviyelerinin ise Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurlarının Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik'te belirtilen sınır değerlerinin altında kaldığı tespit edilmiştir. Bu sonuç, arıtma çamurunun toprak iyileştirici materyal olarak güvenli bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the removal of some heavy metals, including Cu, Ni, Cr, Pb, Zn, Cd, Fe and Mn, from wastewater in Konya Wastewater Treatment Plant was investigated. For that, the heavy metal concentrations of the raw wastewater and effluents from primary and secondary settling tanks and sludge samples were determined during the sampling period from February to November 2016. The removal efficiency of wastewater treatment plant for the investigated heavy metals was found as Cu (87%) > Ni (84%) > Fe (82%) > Cr (77%) ≈ Cd (77%) >Mn (72%) > Zn (60%) > Pb (55%). Additionally, the removal efficiency of treatment plant for the suspended solid, biochemical oxygen demand and chemical oxygen demand were 97%, 96% and 95%, respectively. The heavy metal concentration of effluent from the treatment plant was lower than those reported in Turkish Water Pollution and Prevention Regulation. It was also found that the heavy metal content of stabilized sludge were lower than those reported in the regulation on the use of stabilized sewage sludge for soil, which shows that the sludge can be safely used as a soil conditioner material.