Mersin ili açık alanda farklı domates ve patlıcan çeşitlerinde domates güvesi tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera=Gelechiidae)'nın popülasyon takibi
Population monitoring of tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera=Gelechiidae) on different tomato and eggplant varieties in open field cultivation in Mersin
  1. Tez No: 528788
  2. Yazar: GÜNAY AYGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mersin ili Mezitli ilçesi Kale Köyü mevkiinde bulunan açık arazide yetiştirilen üç farklı domates çeşidi (Elibol, Süper Lapçin, No:14397) ve 2 patlıcan çeşidi (Anamur Karası, Topan) üzerindeki T. absoluta'nın popülasyonu takip edilerek zarar durumununun belirlenmesi için yapılan bu çalışma 2015 ve 2016 yılının ilkbahar yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Yapılan bu çalışma da 2015 yılında domates yaprakların da T. absoluta zararının en fazla Elibol, en az zararın No:14397 domates çeşidinde görülmüş, gövde de ise No:14397 çeşidindeki zararlanma Elibol ve Süper Lapçin çeşitlerine göre daha fazla olurken, meyve de ki zararlanmada Elibol çeşidinde başlangıçta diğer çeşitlere göre fazla olmasına rağmen, ileriki tarihlerde aynı düzeye ulaşmıştır. 2016 yılında ki zararlanma yapraklarda, gövde ve meyve de Elibol çeşidindeki zararlanma Süper lapçın e göre daha fazla olmuştur. Patlıcanda ise 2016 yılında Topan ve Anamur Karası çeşitlerinde yapılan çalışmada T. absoluta'nın sadece yapraklarda zarar yaptığı ve bu zararın Topan Patlıcan çeşidinde daha fazla olduğu belirlenmiştir. 2015 yılında Delta tuzaklarında yakalanan ergin T. absoluta sayısı bitki başına ortalama domates çeşitlerinde, Elibol 16,02, Süper Lapçin 15,46 olurken No:14397 de 14,94 olmuştur. 2016 yılında ise ortalama Elibol 6,43 olurken Süper Lapçin 4.87 olmuştur. Patlıcan çeşidinde tuzaklarda yakalanan ergin sayısı ortalama Topan çeşidinde 1,41 ve Anamur Karasında 0.17 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during Spring growing periods in 2015 and 2016 in order to determine the damages of T. absoluta population on three different tomato varieties (Elibol, Süper Lapçin, No: 14397) and two eggplant varities (Anamur Karası and Topan) planted on land at Kale Village location of Mezitli District in Mersin Province. It was observed during the study that T. absoluta made the most damage on the tomato leaves at Elibol variety; and the least damage on No: 14397 tomato variety; in terms of the damage on the stem, the damage on No: 14397 displayed more damage compared to Elibol and Süper Lapçin. At the beginning, Elibol variety was observed to be damaged more than the other varieties; however, the damage on all varieties reached the same level in time. The damage on the leaves, stem and the fruit in 2016 was more for Elibol variety compared to Süper Lapçin. During the studies conducted on eggplant varieties of Topan and Anamur Karası in 2016, it was observed that T. absoluta made damage only on the leaves, and such damage was observed to be most on Topan Patlıcan variety. The number of the adult T. absoluta caught on Delta traps in 2015 as per plant for tomato varieties was 16,02 for Elibol variety; 15,46 for Süper Lapçin and 14,94 for No: 14397 variety. However, in 2016 the average numbers were 6,43 for Elibol variety and 4,87 for Süper Lapçin variety. The average numbers of the adult caught on traps were 1,41 for Topan and 0,174 for Anamur Karası.