International trade finance and development of employment in trade finance
Uluslararası ticaretin finansmanı ve ticaret finansmanı alanında istihdamın geliştirilmesi
- Tez No: 529288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, sırasıyla uluslararası ticaret tanımı yapılarak dış ticaretin tarafları ve ticaret şekilleri ortaya konulmuştur. Uluslararası ticarette kullanılan geleneksel finansman teknikleri ve yapılandırılmış ticaret finansmanı modelleri detaylı olarak anlatılmıştır. Uluslararası Yapılandırılmış Ticaret ve Emtia Finansmanı tanımı yapılmış finansal yapılardaki risk azaltıcı yöntemlerden ortaya konmuştur. Yapılandırılmış ticaret finansmanı konusu mal ve mala ilişkin teminatlar emtia finansmanı olarak ortaya konulmuştur. Uluslararası ticaret alanında istihdamın gelişimiyle ilgili düzenleyici birliklerin rolü açıklanmış istihdamın gelişimine katkı sağlayan uluslararası akredite kuruluşlar belirtilmiştir. Ayrıca bu alanda istihdamın nitelik ve nicelik olarak gelişmesi için meslek öncesi ve meslek süresindeki eğitimin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of international trade was made in order and the forms of trade were revealed. The forms of traditional financing techniques and structured trade finance used in international trade are described in detail. Internatinal Structured Trade and Commodity Finance STCF was defined and the risk mitigation tecniques in financial structures are suggested. The structured trade finance issues and the guarantees related to the goods are presented as commodity finance. The role of regulatory bodies in the development of employment in international trade has been described and internationally accredited organizations have been identified that contribute to the development of employment. In addition, emphasis has been placed on pre-occupational and post-vocational education in order to develop employment quality in this area.