2001 ve 2008 ekonomik krizlerinde Türkiye'nin kriz yönetim uygulamaları ve karşılaştırması
Turkey's crisis management practices during 2001 and 2008 economic crises and their comparison
- Tez No: 529347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kriz kavramı alan yazında birçok farklı anlamda kullanılırken genelde çeşitli sistemlerde meydana gelen sorunlar olarak ifade edilebilir. Açıkça görüldüğü üzere krizler; ekonomik büyümeyi, gelişimi ve ülkelerin genel yapılarını derinden etkilemektedirler. Mikro ve makro bakımdan çok sayıda ve çeşitli değişkenle ortaya çıkan krizler döngüsel özelliğe sahiptirler. Kriz sürecinden en çok etkilenen aktörler krize neden olan unsurlardır. Çalışmanın giriş bölümünde açıklandığı üzere çok sayıda farklı değişkene bağlı olan kriz süreçlerinin belirlenmesi, etki alanları ve krizlere karşı alınması gereken önlemler krizlerin tanımlanma sürecinde ve krizlerle mücadele yolunda oldukça önemlidir. Çalışmamızın temel konusunu meydana getiren ekonomik kriz kavramı genel anlamda; ekonomilerin yapısında yaşanan bozulmaları, sorunları, piyasaların maruz kaldığı şokları, arz-talep dengesinde görülen sapmaları, enflasyon oranlarını ve kurlarda ortaya çıkan sıkıntıları, ihracat-ithalat dengesinin ithalat lehinde değişim göstermesini, ödemeler dengesinde ortaya çıkan kaymaları, bütçe açıklarını, borç bulmada görülen zorlukları, gelir dağılımındaki adaletsizlikleri, sosyal refahın elde edilmesinde ve sosyal adalette görülen sıkıntıları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of crisis is used in many different meanings in the field of writing, but it can be expressed as problems that often occur in various systems. Clearly, crises; economic growth, development and general structures of the countries. Crises that occur with a large number of micro and macro maintenance and various variables have cyclical features. The actors who are most affected by the crisis process are the factors that cause crime. As explained in the Introduction section of the workshop, the determination of the crisis processes linked to a large number of different variables, the precautions to be taken against the domains and crises are crucial in the process of defining crises and in the fight against crises. The concept of the economic crisis, which brings the basic idea of our work to the stage, the deviations in the structure of the economies, the problems, the shocks exposed by the markets, the deviations in the supply-demand balance, the inflation rates and the problems arising in the currencies, the fluctuations in the export-import balance in favor of import, the shifts in the balance of payments, the budget deficits, the inequalities of income distribution, social welfare achieved and social adulthood.