Sigorta harcamaları ve iktisadi büyüme ilişkisi: Türkiye üzerine ekonometrik bir uygulama
Insurance expenditures and economic growth relationship, an econometric application on Turkey
  1. Tez No: 529515
  2. Yazar: EMİN ÇUBIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sigortacılık, Econometrics, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
İktisadi büyüme, tarih boyunca ülkelerin ekonomilerinde en önemli makro değişken olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle iktisadi büyüme kavramı daha önemli hale gelmiştir. Sigortacılık, ne zaman meydana geleceği belli olmayan zararların tazmini için kurulan bir risk transfer sistemidir. Globalleşen dünyada gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde sigortacılık, önemli bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde sigorta sektörü önemli bir paya sahiptir. Buna karşın ülkemizdeki sigorta sektörünün ekonomi içindeki payı oldukça düşüktür. Bu çalışmada iktisadi büyüme kavramı anlatıldıktan sonra sigortacılık hakkında bilgi verilerek yapılan ekonometrik çalışma ile 2008-2017 yılları arasındaki sigorta harcamalarının iktisadi büyümeye etkisi olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economic growth has emerged as the most important macro variable in countries' economies throughout history. Today, the concept of economic growth has become more important with the influence of globalization. Insurance is a risk transfer system established to compensate for unforeseen damages when it comes to insurance. For economies of developed countries in the globalizing world, insurance is emerging as an important sector. The insurance sector has an important share in the economies of developed countries in the world. However, the share of the insurance sector in our country is quite low. In this study, after the concept of economic growth is explained, econometric study is carried out by giving information about insurance and it is examined whether the insurance expenditures between 2008-2017 is an effect on economic growth.