Bluetooth beacon teknolojisi kullanarak lokasyon ve müze eser tanıtım uygulaması gerçekleştirilmesi
An aplication for location and museum artifact presentation using bluetooth beacon technology
  1. Tez No: 529697
  2. Yazar: SEVGİ CANSU AYDALKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ DOĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İç mekan lokasyon işlemlerinde açık alanlarda kullanılan teknolojiler yeterli gelmediği durumlarda kapalı alan teknolojileri geliştirilmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında Bluetooth Low Energy (BLE) teknolojisinden yararlanarak ve gömülü elektronik devreler kullanılarak kapalı alanlarda lokasyon belirleme işlemi hedeflenmiştir. Bu sayede sergi, müze ve kültür merkezlerinde ziyaretçilerin konumlarına bağlı olarak sesli ve görsel içeriklerle sergi spesifik koleksiyon ürünleri, tarihi eserler ve her türlü ürün hakkında detaylı bilgiler sağlanabilmektedir. Çalışmamızda gömülü mikrodenetleyici yoluyla bluetooth modül üzerinden (Radio Frequency) RF bluetooth beaconların bulunduğu konuma göre lokasyon belirleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Bluetooth 4.0 teknolojisi destekleyen RF beaconlardan gelen verilerin okunması için AT Komutları kullanılarak bir donanım-yazılım gerçekleştirilmiş, beaconların kimlik numaraları ve alınan sinyal güçlerine bağlı olarak en yakın beaconu, dolayısıyla istenen bölgeyi algılayan bir lokasyon belirleme sistemi ve yazılımı tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu tez çalışmasında geliştirilen sistem ile temelde ürün ve hizmet tanıtımı gerçekleşmesi ile beraber, kullanıcı lokasyon belirleme, mağaza otomasyonları ve desteklenen mobil yazılımlar ile çok daha geniş boyutta sistemlere entegrasyon yapılabilmesi için örnek bir uygulamanın mümkün hale geldiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is necessary to develop the technology which will be used for indoor applications, when the technology being used for outdoor applications is not suitable for the indoor applications. In this study, it is aimed to get the location knowledge in closed areas by Bluetooth Low Energy (BLE) technology and embedded electronic circuits. In this way, it can be provided detailed information to the visitors about all kinds of specific collection items, historical works, audio and visual contents depending on the location of them in exhibitions, museums and cultural centers. In this study, location determination in a closed area was carried out depending on the position of RF bluetooth beacons on bluetooth module via embedded microcontroller. Hardware and software program using AT Commands have been developped for the receive the data sent from RF beacons being suitable for the Bluetooth 4.0 technology. A location determination system, which perceives the nearest that is the target area depending on the identification numbers of beacons and signal strengths, and software program were developped and implemented. In this study, it has been shown that it is possible to implement an application used for giving information about the artifacts and products to the visitors by the developed system. Additionally, it is possible to integrate much wider dimensional systems and determine the location of users/visitors for store automatizations, via supported mobile softwares.