Trackartı: Akut solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuk hastalar için mobil sağlık takip sistemi
Trackarti: Tracking system for acute respiratory tract infection
  1. Tez No: 529706
  2. Yazar: GÖKHAN TAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ZONTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında, Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu Geçiren Çocuk Hastalar İçin Mobil Sağlık Takip Sistemi (TrackARTI) geliştirilmiştir. Bu çalışmada, 0-6 yaş arası çocuklardaki Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları (ASYE) hastalıklarının tedavisinde ebeveynlere veya sağlık uzmanlarına rehberlik edecek olan bir uzaktan tıbbi takip sistemi anlatılmıştır. Bu sistemin temel amacı, ASYE dönemlerindeki çocuk hasta vakalarına ait gerçek ve anlık medikal verileri çeşitli ortamlarda anlık olarak toplamak, istenildiğinde görüntülemek, makinelerin anlayacağı şekilde yapısal formda saklamak, sistemin kendi çıkarım mekanizması sayesinde yorumlayıp kişiye özgü medikal önermeler yapmak veya çıkarsanmış ilgili yeni verileri sunmaktır. Sistemin temel kullanıcı grubu pediatri uzmanları ve ailelerdir. Bu sistemin ilk paydaşları ebeveynler, çocuk hastalar, pediatri uzmanları ve ilgili sağlık personelidir. Önerilen TrackARTI sistemi akıllı M-Sağlık sistemlerine bir örnek teşkil etmektedir. Sistemin, TrackARTI Yapay Zekâ Çıkarım Mekanizması ve TrackARTI Mobil Uygulaması olmak üzere iki temel çıktısı bulunmaktadır. Ayrıca, Yapay Zekâ Çıkarım Mekanizması kendi içinde iki temel çalışmayı içermektedir; 1) Medikal Görüntü İşleme tabanlı çıkarımlar ve 2) Anlamsal Veb Tabanlı Çıkarım Kuralları yoluyla yeni veriler ve önermelerin çıkarsaması.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces the Remote Medical Tracking Mobile System (TrackARTI) which guides parents or health expert users in the treatment of Acute Respiratory Tract Infections (ASYE) diseases for children aged 0-6 years. The main purpose of this system is to gather actual data belonging to the medical cases of ASYE period in various environments instantly, to display them when requested, to store them in structural form in order to understand by machines, to deduce the data through its retrieval mechanism and to make personalized medical suggestions or to present relevant new data inferred. The main user group of the system is pediatric specialists and parents. The main stakeholders of this system are parents, child patients, pediatric specialists and health personnel. The proposed TrackARTI system is an example of intelligent M-Health systems. The system has two basic outputs: TrackARTI Artificial Intelligence based Inferencing Mechanism and TrackARTI Mobile Application. In addition, the Artificial Intelligence based Inferencing Mechanism of the system involves two main activities in itself; 1) Medical Image Processing based Inferencing and 2) Semantic Web Based Inferencing of new medical data and suggestions through its Inference Rules.