Derin öğrenme yöntemleri ile duygu analizi ve aktivasyon fonksiyonlarının karşılaştırılması
Sentiment analysis with deep learning methods and comparison of activation functions
  1. Tez No: 530120
  2. Yazar: MUHAMMED AHMET DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Duygu analizi sosyal medyadan elde edilen metinsel veriler (Sms, tweet, vb.) üzerinde semantik bilginin işlenmesidir. Bu çalışmada, sosyal medyada gönderilen mesajların spam mi yoksa ham mı olduğunu anlamak için duygu analizi yapılmaktadır. Duygu analizi bu bağlamda kısa metinleri sınıflandırma problemi olarak da görülebilir. Duygu analizi işlemi için derin öğrenme yöntemi ve klasik sınıflandırma yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Derin öğrenme bağlamında, spam ya da ham mesajların belirlenmesi için kelimeleri vektör uzayında temsil eden kelime gömme (word embedding) ve yinelenen sinir ağları (Recurrent Neural Network/RNN) gibi yöntemler vardır. Çalışmamızda RNN ve kelime gömme yöntemlerini birleştirerek geliştirdiğimiz modelde çeşitli aktivasyon fonksiyonlarının başarımları karşılaştırılmıştır. Klasik sınıflandırma algoritmaları olarak ise SVM (Destek Vektör Makineleri), MNB (Çoklu Nominal Naive Bayes), RF (Rastgele Orman), LR (Lojistik Regresyon), KNN (K Yakın Komşu) kullanılmış ve hem kendi aralarında hem de derin öğrenme yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Türkçe ve İngilizce metinlerimizden oluşan veri setlerinde derin öğrenme yöntemi bazı aktivasyon fonksiyonları ile klasik sınıflandırma yöntemlerine göre daha başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Sentiment analysis is the processing of semantic information on the textual data (Sms, tweet, etc.) gathered from social media. In this thesis, sentiment analysis is done to decide whether the messages sent from social media are spam or raw. In this context, sentiment analysis can be regarded as the classification of short textual messages. In the course of sentiment analysis, deep learning and classical classification methods are used and compared to each other. In the deep learning concept, to decide whether a message is spam or raw, word embedding that represents words in the vector space and recurrent neural network (RNN) methods are used in the literature. In our study, success of different activation functions used throughout induced deep learning method (a combination of RNN and word embedding) are compared. As the classical classification algorithms; SVM (Support Vector Machine), MNB (Multi Nominal Naïve Bayes), RF (Random Forest), LR (Logistic Regression) and KNN (K Nearest Neighbor) algorithms have been used and their performances were compared to each other and the induced deep learning method. Deep learning method, for some activation functions, give better accuracy results for both Turkish and English textual data when compared to classical classification methods.