Cezire (Yukarı Mezopotamya)'nın fethedilme süreci
The Cezîre (Upper Mesopotamia)'s conquest process
  1. Tez No: 530388
  2. Yazar: AŞKIN YÜKSELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN HÜSNÜ KOYUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dicle ile Fırat arasındaki topraklar anlamına gelen Mezopotamya bölgesi, önemini binlerce yıldır koruyan nadide bölgelerden biridir. Bu bölgenin yukarı kısmına (Tikrit-Diyarbakır-Rakka arasına) Araplar yarımada anlamına gelen“el-Cezîre”adını vermişlerdir. Miladî yedinci asrın ikinci çeyreğinde el-Cezîre'nin Müslümanlar tarafından ilk kez ne şekilde fethedildiğini araştırma düşüncesiyle dört bölümden oluşan bu tez hazırlanmıştır. Birinci bölümde el-Cezîre'nin genel fethi işlenmiştir. İkinci bölümde Diyâr-ı Rebîa, üçüncü bölümde Diyâr-ı Mudar ve dördüncü bölümde ise Diyâr-ı Bekir şehirlerinin fetihleri detaylıca incelenmiştir. Tez sonucunda ise Bizans ile Sasani Devletleri arasında paylaşılmış bir bölge olan el-Cezîre'nin Hz. Ömer döneminde Irak ve Suriye'nin fetihlerinden sonra yaklaşık bir buçuk yıl içinde İslâm hâkimiyetine girdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesopotamia, a region situated within the Tigris-Euphrates rivers, is one of the rare regions that has preserved its importance for thousands of years. Upper part of the relevant region, between Tikrit-Diyarbakir and Rakka, was named“Cezire”, (Jazeera) by Arabs meaning peninsula. The thesis; which consists of four chapters, has been prepared with the thought of investigating how the Muslims first conquered the Jazeera region in the second quarter of the seventh century. ln the first part, the general conquest of Al Jazeera is briefly dealt with. ln the second part; the city called Diyâr-ı Rebîa, in the third part; the city called Diyâr-ı Mudar, and in the fourth part; the city called Diyâr-ı Bekir's conquests are analyzed thoroughly. Finally, in the last part; it is identified that Al Jazeera, a buffer zone between Byzantine and Sassanic States, has come under Islamic domination within approximately a year and half after the conquest of Iraq and Syria in Prophet Omar's era.