Sosyal medyada çocukların meta olarak kullanılması: Instagram anneleri örneği
Using children as commodities on social media: A study on Instamoms
- Tez No: 530612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde gelişen ve yaygınlaşan iletişim teknolojileri iletişim ve bilgi alma yollarını çeşitlendirmiştir. İletişim araçları yalnızca iletişim aracı olmaktan sıyrılıp kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını karşılayan ve onlara sanal yaşam alanları sunan mecralar haline gelmişlerdir. Sosyal medya bu sanal mecralardan en önemlisidir ve farklı sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlar, sosyal medyada mahremiyetin dönüşümü, dijital emek ve kullanıcı içeriğinin sömürülmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, gündelik hayatın önemli ve vazgeçilmez bir parçası olan sosyal medya araçlarından İnstagram çalışma evreni olarak seçilmiştir. İnstagram'da fenomen olan 13 İnstagram annesiyle yapılan derinlemesine görüşmelerin analiziyle, İnstagram kullanıcılarının eğilimleri neler olduğu ortaya koyulmuştur.Buradan yola çıkarak,İnstagram annelerinin bu platformu hayatlarında önemli bir yere koydukları ortaya çıkmıştır .Ayrıca İnstagram, katılımcı annelerimizin sosyalleşmeden bilgi almaya varan çeşitli ihtiyaçlarına cevap veren bir konumdadır. Katılımcı annelerin bu platformda paylaştıkları içeriklerin binlerce takipçiyle paylaşması bir mahremiyet sorununa neden olmamaktadır. Katılımcı annelerimiz İnstagram'da dijital emek neticesinde ürettikleri içerikleri bir değer olarak görseler de buna tatmin edici maddi bir karşılık alamamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Growing and prevailing communication Technologies nawadays have diversified the ways of communication and attaining information.Mass media tools not only serve as a means of communication but also they meet the various needs of its users and they have become paltform which provide a virtual living space fort them. Social media is the most crucial of these virtual spaces and it brings about different problems along with itself.These problems are transiition of privacy, digital labour and explaitation of user generrated content in social media. İn this thesis, social media tool Instagram, which is an important and indispensable part of dail life, has been chosen as the subject matter.Whith analysis of thorough interviews made with 13 Instagram phenomenon mansin Instaman what ınstamams tendencies are have been stated.Follow this way, it has become evident that these Instamans have put this platform in an important position which meets the needs varying from socializing to getting information of our user-moms. Shoring content with thousands of followers on this platform does not bring about a problem of privacy among these user moms.Hhough user-moms consider their own user-generated content with result of digital labor on Instgram as an asset, they have not yet taken a satisfactory financial reward.