Dede Korkut hikâyelerinin tezhip ve minyatür sanatı ile yorumlanması
Dede Korkut stories with tezhip and minyatür art intertation
  1. Tez No: 530640
  2. Yazar: FATEMEH JAFARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY KORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dede Korkut hikâyeleri Türk dünyasının milli destanıdır. Geçmişten günümüze kadar Doğu Asya'da Tezhip, Minyatür ve Hat Sanatıyla şiirleri ve hikâyeleri aktarılmaya çalışılmıştır. Tezhip Sanatı daha çok Kur'an-ı Kerim' in ve el yazması kitapların süslemesinde kullanılmıştır. Minyatür Sanatında daha çok av törenleri, spor gösterileri, savaş sahneleri, divan toplantıları gibi konular işlenmiştir. Bu sanat dalında temel amaç, kitaplardaki konuların daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Dede Korkut kitabı dünyanın klasik eserlerinden biridir. Türk milli destanı olan bu kitap, bir önsöz ve 12 destandan ibarettir. Dede Korkut bu kitapta, kutsal, bilge, ozan kişi olarak verilmiştir. Ayrıca Dede Korkut astrolog ve din adamı karakterinde görülmektedir. Bu kitap, dünyanın destansı hikâyelerinin başyapıtlarından biridir. Dede Korkut, her hikâyesini bilgilendirici öğütlerle sonlandırıyor. Bu çalışmada Dede Korkut hikâyelerini Tezhip ve Minyatür Sanatıyla yorumlayıp yeni tasarım ortaya koymak amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Dede Korkut, Tezhip, Minyatür Sanatı
Özet (Çeviri)
Dede Korkut stories are the national epic of the Turkish world. From the past to the present, in East Asia, poems and stories with illumination, miniature and calligraphy were tried to be conveyed. The art of illumination was mostly used in the decoration of the Holy Quran and manuscript books. In Miniature Art, subjects such as hunting ceremonies, sport shows, battle scenes, and divan meetings were discussed. The main purpose of this art branch is to provide a better understanding of the subjects in books. Dede Korkut's book is one of the classic works of the world. This book, which is a Turkish national epic, consists of a preface and 12 epics. In this book, Dede Korkut was given as a holy, wise, bard. Dede Korkut is also seen in the character of astrologer and cleric. This book is one of the masterpieces of the world's epic stories. Dede Korkut concludes every story with informative advice. In this study, it is aimed to interpret Dede Korkut Stories with Illumination and Miniature Art and to show a new design. KEYWORDS: Dede Korkut, Illumination, Miniature Art