Kızılçam kabuğundan elde edilen ekstre ile tekstil esaslı yara örtüleri tasarlanması ve karakterizasyonu
Design and characterization of textile based wound dress with pinus brutia extract
- Tez No: 530794
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SEVENTEKİN, DOÇ. DR. ÖZLEM YEŞİL ÇELİKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Kimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yara örtüleri, teknik tekstiller içerisinde büyük bir paya sahip alanlarından birisi olan medikal tekstillerin bir alt dalıdır. Yara iyileştirme amacıyla yapılan çalışmalar çok eski yıllara dayanmaktadır ve bu konuda ilk olarak bitkilerden yararlanılmıştır. Çam kabuğu yıllardan beri birçok alanda kullanılmasına rağmen son zamanlarda sağlık ve medikal alanında geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bu tez çalışmasında, Türk Çamı olarak bilinen, fenolik bileşikler içeren kızılçam (Pinus brutia) ekstreleri kullanılarak, yara örtüleri tasarlanmış ve yara iyileştirme performansları tespit edilmiştir. Çalışmada sokslet ekstraksiyonundan farklı olarak mikrodalga ve ultrasonik ekstraksiyon gibi modern ekstraksiyon teknikleri kullanılarak, Pinus brutia ekstreleri elde edilmiştir. Optimum ekstraksiyon koşulları, Box-Bhenken tasarımı kullanılarak, su-etil asetat ile mikrodalga ekstraksiyonu için 70° C, 10 dk., 900 W olarak belirlenmiş ve bu koşullarda fenol miktarı 987.32 mg gallik asit eşdeğeri (GAE), flavonoid miktarı 23.7 mg quercetin /g ekstre, serbest radikal süpürme kapasitesi % 86.2 olarak bulunmuştur. Ultrasonik destekli ekstraksiyonda ise optimum koşullar 70º C, 20 dk. ve % 50 güç olarak belirlenmiş ve 811.84 mg gallik asit eşdeğeri (GAE) fenol içeriği, 30.1 mg quercetin / g ekstre flavonoid ve % 90.8 serbest radikal süpürme kapasitesi elde edilmiştir. Mikrodalga etanol (1083.5 mg / g ekstre), ultrasonik etanol (1014.8 mg / g ekstre) ve sokslet etanol ekstreleri (813.9 mg / g ekstre) toplam fenol miktarı açısından su-etilasetat ekstrelerine göre daha iyi sonuç vermiştir. Ayrıca, toplam flavonoid konsantrasyonunda, en yüksek değer (99.4 mg kersetin/g ekstre) mikrodalga ekstraksiyonu ile etanol kullanıldığında elde edilmiştir. Belirlenen optimum koşullar ile elde edilen ekstreler ve aljinat jel kullanılarak kumaş üzerinde jelleştirme yöntemi ile yara örtüleri hazırlanmıştır. Ekstreler içeren yara örtülerinin yara iyileştirme performansları sıçanlar üzerinde denenmiştir. Birinci haftanın sonunda kızılçam ekstre içerikli yara örtüsü uygulanan hayvan grubunun yaralarında % 75.7 oranında iyileşme görülürken, kontrol grubu hayvanların yaralarında ise % 48.6 oranında iyileşme görülmüştür. Sonuç olarak hazırlanan yara örtülerinin uygulandığı sıçanlarda kendi kendine iyileşen sıçan grubuna göre daha hızlı iyileşme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wound dress which has largest share of medical textiles, is one of the significant applications. Studies carried out for wound healing purposes date back to ancient years. Firstly, plants were used and synthetic antioxidants replaced those. Although it has been used for many years, Pine bark has recently a wide area of application in nutrition health and medicine. The aim of this thesis is to design wound dressings using the extracts of Pinus brutia known as Turkish Pine, and to determine the wound healing performances of the obtained products in vivo experiments. In the study, Pinus brutia extracts were obtained using modern extraction techniques such as microwave and ultrasonic extraction apart from the traditional soxhlet extraction method. Optimum extraction conditions obtained using with Box-Bhenken design were elicited as 70ºC, 10 min., 900 W which yielded 987.32 mg gallic acid equivalent (GAE), 23.7 mg quercetin/g extract and 86.2% free radical scavenging capacity for microwave-assisted water/ethylacetate extraction; while 70 ºC, 20 min. and %50 power which yielded 811.84 mg gallic acid equivalent (GAE), 30.1 mg quercetin/g extract and 90.8% free radical scavenging capacity for ultrasonically-assisted water-ethylacetate extraction. Total phenol result of microwave ethanol extract (1083.5 mg/g extract), ultrasound ethanol extract (1014.8 mg/g extract) and soxhlet ethanol extract (813.9 mg/g extract) performed better than water/ethylacetate extract. Moreover, total flavonoid concentration showed that the highest value was attained with microwave (99.4 mg quercetin/g extract) while ethanol was used as solvent. After the extraction, the sodium alginate solution was prepared using Pinus Brutia extract and the gel was formed on the fabric by treatment CaCl2 solution to obtain wound dress. Wound healing performances of the wound dressings obtained using with extracts were tested on rats. At the end of the first week, 75.7 percent wound area of rats which treated with wound dress containing Pinus brutia gel, was healed, while in control group rats 48.6 percent wound area was healed.