Cinsiyete göre üniversite öğrencilerinde karanlık üçlü: Hexaco kişilik özelliklerinin yordayıcı rolü
Dark triad among university students with respect to gender: The predictive roles of Hexaco personality traits
- Tez No: 531141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ALİ GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, cinsiyete göre dürüstlük-alçakgönüllük, duyarlılık, dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk ve deneyime açıklık değişkenlerinin, üniversite öğrencilerinin makyavelizm, narsisizm ve psikopati düzeylerini ne derece yordadıklarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Çağ Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 388 (250 kadın, 138 erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”nun yanısıra,“Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği”ve“Hexaco Kişilik Ölçeği”olmak üzere toplam 2 ölçme aracı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılmış ve tüm veriler 0.05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre dürüstlük, deneyime açıklık, duyarlılık ve uyumluluk değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin makyevalizm ve psikopati eğilimlerini anlamlı düzeyde yordadıkları belirlenmiştir. Diğer yandan, üniversite öğrencilerinin narsisizm eğilimlerini yordayan değişkenlerin ise sırasıyla dışadönüklülük, dürüstlük, sorumluluk ve deneyime açıklık olduğu görülmüştür. Bulgular, ayrıca, HEXACO kişilik özelliklerinin yordayıcı rollerinin kadın ve erkek örneklem gruplarına göre de değiştiğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular tartışılarak uygulamalara ve gelecek çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the extent to which the variables of honesty-humility, emotionality, extraversion, agreeableness, conscientciousness and openness to experience predicted machiavellianism, narcissism, and psychopathy levels of university students according to gender. The sample of the study consisted of 388 (250 female, 138 male) undergraduate students enrolled in different faculties of Çağ University in the academic year of 2017-2018. Three instruments, namely,“Personal Information Form”,“Short Dark Triad Scale”, and“HEXACO Personality Inventory”were used in the study. Multiple regression analysis were used to analyze the data the data value of 0.05 was established as a level of significance. The results of the study revealed that honesty-humility, openness to experience, emotionality and agreeableness were the significant predictors of both machiavellianism and psychopathy tendencies of university students. On the other hand, extraversion, honesty-humility, conscientiousness and openness to experience had significant predictive roles on the narcisssistic tendency of university students. The predictive roles of the HEXACO variables were also differentiated across gender groups. Implications of the findings were discussed and some suggestions were made for further research.