Bitki ekstraktlarının domates bakteriyel hastalık etmenlerine antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Investigation of antimicrobial effects of plant extracts on bacterial disease agents of tomato
- Tez No: 531234
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst)'nun neden olduğu Bakteriyel Benek ve Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm)'in neden olduğu Bakteriyel Solgunluk Hastalıkları domatesin en önemli tohum kaynaklı bakteriyel hastalıklarıdır. Bu çalışmada, yirmi dokuz bitki ekstraktının antibakteriyel etkileri in vitro ve in vivo'da araştırılmıştır. In vitro'da, Allium sativum, Coriandrum sativum, Eucalyptus camaldulensis Pst'ye, Myrtus communis ve A. sativum ise Cmm'e antibakteriyel etki göstermiştir. A. sativum, C. sativum, E. camaldulensis, O. onites, Origanum vulgare subs. hirtum ve Zingiber officinale bitki ekstraktları tohuma uygulanmış ve Pst'nin neden olduğu hastalık %8.8-100 oranında engellenmiştir. A. sativum ve O. onites en başarılı tohum uygulamaları olarak saptanmıştır. Bitki ekstraktları domates tohumlarının çimlenmesi üzerine herhangi bir olumsuz etkisi yapmamıştır. Saksı çalışmalarında, A. sativum, E. camaldulensis, O. onites, Z. officinale ekstraktları yeşil aksamına püskürtüldüğünde Pst'nin neden olduğu hastalık %96-99, ekstraktlar köke uygulandığında %80-100 oranında baskılanmıştır. Cmm'in neden neden olduğu hastalık ekstraktlar yeşil aksamına püskürtüldüğünde %40-67, köke uygulandığında %63-89 oranında hastalık engellenmiştir. Köke A. sativum ekstraktı uygulamak domates fidelerinde toksik olmuştur. Sonuç olarak, bitki ekstraktları domates bakteriyel hastalıklarının mücadelesinde yeni pestisitlerin geliştirilmesi açısından ümit vaat etmektedir. Anahtar Kelime: Domates, Antibakteriyel etki, Bitki Ekstraktı, Tohum uygulamaları, Yeşil aksam uygulamaları
Özet (Çeviri)
Bacterial speck disease caused by Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) and bacterial wilt and cancer disease caused by Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) are the most important seed-borne bacterial diseases of tomato. In the study, the antibacterial activities of aqueous twenty-nine plant extracts were investigated in vitro and in vivo conditions. In in vitro experiments, A. sativum, C. sativum, E. camaldulensis extracts have shown inhibitiory effect on Pst whereas A. sativum and M. communis extracts were effective on Cmm. The effects of A. sativum, C. sativum, E. camaldulensis, O. onites, Origanum vulgare subs. hirtum and Zingiber officinale extracts on disease incidence and severity caused by Pst recorded 8.8-100% ratios as seed treatments. The most successful seed treatments were A. sativum and O. onites extracts. Additionally, no negative effect on seed germination and emergence were recorded for the tested plant extracts as seed treatments. In pot experiments, A. sativum, E. camaldulensis, O. onites, Z. officinale extracts by spraying were reduced the disease incidence caused by Pst as 96-99% ratios whereas the disease incidence was inhibited as 80-100% ratios by root dipping. The extracts were reduced the disease caused by Cmm as 40-67% and 63-89% ratios by spraying and root dipping, respectively. Root dipping applications of A. sativum extract were toxic on tomato plants in both experiments for Pst and Cmm. As a result, plant extracts are promising for the development of new pesticides in the control of bacterial diseases of tomatoes. Keyword: Tomato, Plant Extracts, Antibacterial Effect, Seed Treatments, Foliage Applications